Koziej: WOT trzeba podporządkować dowódcy generalnemu

Karol Kwiatkowski4 lutego, 20235 min

Najwyższa pora, aby włączyć Wojska Obrony Terytorialnej w łańcuch dowodzenia i podporządkować dowódcy generalnemu powiedział Stanisław Koziej w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

 – Prezydent Duda mianował na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Wiesława Kukułę. Jak pan ocenia tę nominację? – zapytała Beata Lubecka.

Jako naturalny ruch. On był samodzielnym dowódcą podległym bezpośrednio min. Obrony Narodowej na równi z szefem Sztabu Generalnego – powiedział generał Stanisław Koziej, były szef BBN, w  popołudniowym Gościu Radia ZET, dodając: – Był szefem Wojsk Obrony Terytorialnej, jest generałem trzygwiazdkowym, generałem broni, więc jakby naturalnym kandydatem, aby to stanowisko objąć – stwierdził generał.

Zdaniem generała Kozieja jednym z najważniejszych zadań na początek dla nowego dowódcy, jest uporządkowanie systemu dowodzenia Wojskami Obrony Terytorialnej.

– Myślę, że dobrze byłoby, gdyby on stając się dowódcą generalnym, przechodząc z WOT, stał się zwolennikiem włączenia WOT w system dowodzenia wojskowego. Podporządkowania Wojsk Obrony Terytorialnej pod dowódcę generalnego.

– Dlaczego tak powinno być? – dopytywała Beata Lubecka.

– Powinien być jednolity system dowodzenia siłami zbrojnymi. Nie może być tak, że wszyscy podlegają szefowi Sztabu Generalnego, bo taki system jest preferowany przez tę władze, a obok szefa Sztabu Generalnego jest jeszcze WOT – tłumaczył generał Koziej. – Argumentowano to na początku, że były to wojska w fazie tworzenia, jeszcze nie gotowe. Zawsze łatwiej o decyzje, kiedy dowódca jest bliżej ministra itd., ale wiele lat minęło, wojska operacyjne zdobyły doświadczenie, minister się nimi chwali, że są gotowe sprawne itd… .

Były szef BBN uważa, że zmiana struktury dowodzenia WOT-em jest w tej chwili możliwa i wręcz pożądana.

– Myślę, że pora najwyższa, aby włączyć Wojska Obrony Terytorialnej w normalny łańcuch dowodzenia wojskowego i podporządkować, jak inne rodzaje sił zbrojnych, dowódcy generalnemu – podsumował generał Stanisław Koziej.

Źródło: Radio Zet

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk