Belka: Drogi karp? Chyba przerzucę się na tańsze ośmiorniczki

Karol Kwiatkowski21 grudnia, 20228 min

Odpowiadając na niektóre żarty pod moim adresem, odpowiem: chyba przerzucę się na ośmiorniczki, które są tańsze – mówi Gość Radia ZET prof. Marek Belka, pytany o ceny karpia i drogie święta, które przed nami.

Zdaniem byłego prezesa NBP ceny wszystkich produktów „dalej będą rosły i to bardzo szybko”. – Może być taka sytuacja, że nasze portfele będą dalej chudnąć w 2023 roku – dodaje ekonomista.

Co profesor Belka mógłby doradzić Polakom? –  Trzeba się starać racjonalizować wydatki – mówi gość Bogdana Rymanowskiego. Przestrzega jednocześnie przed paniką i panicznym, „spekulacyjnym” wydawaniem pieniędzy, typu kupowanie drogich samochodów, które nie są nam tak naprawdę potrzebne.

Prof. Marek Belka zapowiada, że w Polsce nastąpi – i już następuje – znaczące osłabienie koniunktury, ale bez znaczącego podniesienia bezrobocia. – Wszyscy zaczynamy odczuwać, że nasze płace nie nadążają za inflacją. To bardzo nieprzyjemne, ale jeśli miałbym wybrać z dwojga złego, czy moja płaca ma rosnąć wolniej od inflacji o kilka punktów, czy mam stracić pracę, to oczywiste, co bym wybrał – komentuje Gość Radia ZET.

„Podzielam zdanie prezesa NBP”

Były prezes NBP ocenia, że inflacja może zacząć wyhamowywać. – Tu podzielam zdanie np. prezesa i personelu NBP, ale to nie znaczy, że ceny zaczną spadać – podkreśla ekonomista i europoseł. Dodaje, że „z punktu widzenia gospodarczego i perspektyw na najbliższe 2-3 lata, to będzie coś pozytywnego”. Pozycja złotówki? – Jest taka zasada, że polski złoty jest przywiązany do euro. Jeśli euro się wzmacnia wobec dolara, a tak jest, to jest bardzo poważne wzmocnienie. Złoty wzmacnia się także, tylko jeszcze bardziej – komentuje gość Bogdana Rymanowskiego.

Korupcja w PE? Prof. Belka: Zamierzamy skorygować przepis

Pytany przez prowadzącego o aferę korupcyjną w Parlamencie Europejskim, eurodeputowany odpowiada, że wciąż Bruksela nie może „otrząsnąć się z szoku”. „Duży smród”? – Oczywiście. Wszystkie instytucje powołane w UE są na najwyższym biegu. Jest determinacja, by takich sposobów korupcji uniknąć – ocenia prof. Marek Belka. Europoseł tłumaczy, że jeśli spotyka się z kimkolwiek poza Parlamentem Europejskim, to musi zapisywać taką osobę w rejestrze kontaktów, ale dodaje, że w tym przepisie jest luka. – Rejestr nie obejmuje oficjalnych przedstawicieli państw. Jeśli to jest przedstawiciel Kataru czy Maroka, to do niedawna nie wymagało to rejestracji. Zamierzamy korygować ten przepis – zapowiada Gość Radia ZET. Dodaje, że afera ta zaczyna zataczać coraz szersze kręgi, a na liście pojawiły się jeszcze 2 nazwiska posłów z frakcji socjalistycznej, oraz asystenci innej posłanki. – To pręgież. Cios – uważa były premier.

Krótka piłka i zaskakująca odpowiedź prof. Belki na pytanie o liderów Lewicy

Trzeba przyznać Adamowi Glapińskiemu, że ma głowę do finansów? – pyta Bogdan Rymanowski.

Nie – ocenia prof. Marek Belka.

Jeśli Jacek Kurski poprosi mnie o pomoc w Banku Światowym – chętnie pomogę? – pyta prowadzący.

Nie poprosi – uważa były prezes NBP.

Jeśli inflacja zacznie gwałtownie spadać od wiosny – PiS na szansę na III kadencję? – pyta gospodarz programu.

Nie – mówi Gość Radia ZET.

Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty doskonale się sprawdzają jako liderzy polskiej lewicy? – pyta dziennikarz.

Milczę… – komentuje europoseł.

Jeśli opozycja wygra, a ja dostanę propozycję teki ministra finansów – nie odmówię? – pyta Rymanowski.

O, Boże… Odmówię – zapowiada prof. Belka.

Więcej na radiozet.pl

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk