Generał Czempiński: Dałem początek PO

Karol Kwiatkowski16 grudnia, 20224 min

Generał Gromosław Czempiński, wieloletni pracownik Wywiadu PRL oraz były szef UOP, ujawnił w 2009 r. informacje o swoim udziale w powstaniu Platformy Obywatelskiej.

W 2009 roku Czempiński „Ojciec Chrzestny PO” opowiadał w mediach o swoim udziale w powstaniu Platformy Obywatelskiej. Jak stwierdził, PO powstała dzięki jego rozmowom z politykami i długim przekonywaniu ich, że teraz jest czas i miejsce na powstanie partii. Rozmawiał z wieloma z nich, również z trójką tych, których później nazwano ojcami założycielami – Olechowskim, Płażyńskim, Tuskiem.

– Nie było łatwo im wytłumaczyć, że mogą nadać nowy impet na scenie politycznej – powiedział Czempiński. Dodał, że choć długo to trwało, PO odniosła sukces.

– A potem jak przystało na człowieka ze służb nie rościłem sobie żadnych pretensji do tego, aby być członkiem partii albo działać. Ludzie ze służb nie powinni być w polityce – mówił Czempiński.

Gromosław Czempiński działając dla komunistycznego wywiadu, był oficjalnie zatrudniony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, najpierw w Konsulacie Generalnym w Chicago (1975-1976), później Polskim Przedstawicielstwie przy ONZ w Genewie (1982-1987). W 1990 roku znalazł zatrudnienie w UOP, początkowo jako zastępca szefa Zarządu Wywiadu, później jako szef tej instytucji.

Po przejściu w stan spoczynku, zasiadał w radach nadzorczych i zarządach m.in. Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu i BRE Banku. Według informacji mediów, założył też firmę doradczą. Przez kilkanaście lat był prezesem Aeroklubu Warszawskiego.

22 listopada 2011 został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA, a po przesłuchaniu zwolniony za kaucją w związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 1.4 miliona EUR podczas prywatyzacji STOEN SA. W 2017, po 11 latach śledztwa, prokuratura przesłała do sądu akt oskarżenia w sprawie korupcji. 2 listopada 2022 przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się proces Czempińskiego i sześciu pozostałych oskarżonych.

Wśród oskarżonych, oprócz byłego szefa UOP, są m.in. Andrzej P. – były urzędnik Ministerstwa Przekształceń Własnościowych, a potem Ministerstwa Skarbu oraz Michał T. – znany stołeczny prawnik.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk