W tym sezonie grzewczym czad zabił już 25 osób

Karol Kwiatkowski5 grudnia, 20223 min

W miniony weekend czad zabił dwie osoby, ale od 1 października liczba ofiar śmiertelnych wynosi 25 osób – podała w poniedziałek Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej w mediach społecznościowych.

Od 1 października  2022 roku strażacy odnotowali 642 interwencji związanych z emisją tlenku węgla w budynkach. Niestety, w wyniku zatrucia czadem 25 osób straciło życie a 209 uległy podtruciu.

Domowe czujki dymu to prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem. Czujki dymu skutecznie alarmują mieszkańców budynku, w którym powstał pożar. Alarm z czujki dymu jest sygnałem o niebezpieczeństwie powstania pożaru oraz umożliwia rozpoczęcie ewakuacji.

W domach, gdzie znajduje się urządzenie grzewcze na przykład na paliwo stałe lub gaz, powinna znaleźć się czujka tlenku węgla. Czujki czadu wykrywają ten niebezpieczny gaz w pomieszczeniu. Jet to bardzo istotne, ponieważ tlenku węgla nie wyczujemy ludzkimi zmysłami. Czadu nie widać, nie słychać ani nie czuć!

Na rynku jest dużo różnych modeli czujek dymu. Przy wyborze nie sugerujmy się tylko ceną. Wybierzmy czujkę, która posiada certyfikat zgodności, co oznacza, że została przebadana w laboratorium certyfikującym na zgodność z europejską normą EN.

Przed instalacją czujki dymu koniecznie zapoznaj się z instrukcją użytkowania, w której znajdziemy informacje na temat sposobu montażu, konserwacji i obsługi.

Źródło: Wydział Prasowy KG PSP, Twitter

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk