Już 23 osoby zmarły zatrute czadem

Nasza Polska4 grudnia, 20223 min

Od poniedziałku 28 listopada 2022 roku strażacy odnotowali 51 interwencji związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych. Niestety, w wyniku zatrucia czadem siedem osób straciło życie a 22 uległy podtruciu. Od początku sezonu grzewczego, czyli od 1 października 2022 roku, strażacy odnotowali 589 interwencji, aż 23 osoby straciły życie a 184 uległy podtruciu.

Do tragicznych zdarzeń doszło m. in. w miejscowości Drelów w woj. lubelskim, gdzie dwóch młodych mężczyzn zatruło się tlenkiem węgla. W czwartek 1 grudnia 2022 odnotowano dwie ofiary śmiertelne tlenku węgla w Lublinie, w budynku jednorodzinnym.

W sezonie grzewczym dużym niebezpieczeństwem są również pożary mieszkań. Od 1 października odnotowano 4814 pożarów w budynkach mieszkalnych, odnotowano 340 osób rannych i aż 66 śmiertelnych.

Tylko w ostatnim tygodniu odnotowano 473 pożary mieszkań, w wyniku których 22 osoby zostały ranne a dwie poniosły śmierć. W październiku doszło do 1929, a w listopadzie aż 2737 pożarów w budynkach mieszkalnych.

Domowe czujki dymu to prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem. Czujki dymu skutecznie alarmują mieszkańców budynku, w którym powstał pożar. Alarm z czujki dymu jest sygnałem o niebezpieczeństwie powstania pożaru oraz umożliwia rozpoczęcie ewakuacji.

W domach, gdzie znajduje się urządzenie grzewcze na przykład na paliwo stałe lub gaz, powinna znaleźć się czujka tlenku węgla. Czujki czadu wykrywają ten niebezpieczny gaz w pomieszczeniu. Jet to bardzo istotne, ponieważ tlenku węgla nie wyczujemy ludzkimi zmysłami. Czadu nie widać, nie słychać ani nie czuć!

Na rynku jest dużo różnych modeli czujek dymu. Przy wyborze nie sugerujmy się tylko ceną. Wybierzmy czujkę, która posiada certyfikat zgodności, co oznacza, że została przebadana w laboratorium certyfikującym na zgodność z europejską normą EN.

Przed instalacją czujki dymu koniecznie zapoznaj się z instrukcją użytkowania, w której znajdziemy informacje na temat sposobu montażu, konserwacji i obsługi.

Na podst. Wydział Prasowy KG PSP

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk