CBOS: 29 proc. badanych za jednym blokiem opozycji w wyborach; 27 proc. za osobnym startem

Karol Kwiatkowski25 listopada, 202217 min

Za jednym wspólnym blokiem opozycyjnym jest 29 proc. badanych – wynika z sondażu CBOS. Za startem opozycji podzielonej na dwa bloki jest 15 proc., utworzenie trzech lub więcej bloków popiera 5 proc.; o tym, że każde ugrupowanie opozycyjne powinno startować osobno przekonanych jest 27 proc. pytanych.

Wśród ogółu ankietowanych zdania są podzielone, czy w najbliższych wyborach partie opozycyjne powinny stworzyć wspólny blok, ale gdy spytać o to zwolenników opozycji, to za takim wspólnym startem jest 59 proc. spośród nich – wynika z sondażu CBOS.

Jednocześnie ankietowani przez CBOS oceniają, że trudno wskazać lidera opozycji. Na lidera PO Donalda Tuska wskazało 20 proc. respondentów, na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i lidera Polski 2050 Szymona Hołownię wskazało po 2 proc., 4 proc. wymieniło zaś innych polityków. 53 proc. badanych oceniło, że nie ma takiego polityka, zaś reszta nie umiała, bądź nie chciała udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Generalnie – jak zauważa CBOS – idea stworzenia po stronie opozycyjnej jednego, szerokiego bloku, skupiającego większość ugrupowań opozycji ma najwięcej zwolenników, ale „w skali wszystkich uprawnionych do głosowania nie jest to jednak duży odsetek”.

Za jednym wspólnym blokiem opozycyjnym opowiedziało się 29 proc. pytanych przez CBOS, za startem opozycji podzielonej na dwa bloki – 15 proc., start opozycji w ramach trzech lub więcej bloków popiera 5 proc. badanych, zaś o tym, że każde ugrupowanie opozycyjne powinno startować osobno przekonanych jest 27 proc. pytanych. 24 proc. ankietowanych nie miało zaś zdania w tej kwestii.

„Co oczywiste, opinie badanych w kwestii strategii wyborczej opozycji zdecydowanie różnią się w zależności od ich sympatii politycznych” – zastrzegło CBOS.

Wśród zdeklarowanych zwolenników opozycji start w ramach wspólnego bloku popiera 59 proc. ankietowanych, 28 proc. jest za startem w dwóch blokach, tylko 2 proc. widzi takie start w trzech lub więcej blokach, 8 proc. uważa, że każde ugrupowanie powinno startować osobno, zaś 3 proc. nie ma zdania.

Z kolei zwolennicy opcji rządzącej najchętniej widzieliby opozycję rozproszoną. Za wspólnych blokiem opozycyjnych ugrupowań opowiedziało się 15 proc. badanych z tej grupy, start w ramach dwóch lub start w ramach większej liczby bloków poparło odpowiednio 6 i 5 proc. pytanych, zaś aż 47 proc. zwolenników rządzących chce oddzielnego startu każdej partii opozycyjnej. 27 proc. osób z tej grupy nie miało zdania.

Spośród elektoratów poszczególnych partii za utworzeniem wspólnego bloku opozycji opowiada się 56 proc. zwolenników KO, 41 proc. Lewicy, 38 proc. Polski 2050, i 29 proc. PSL-Koalicji Polskiej. Za startem każdego ugrupowania osobno opowiada się 21 proc. zwolenników Polski 2050, 16 proc. PSL-Koalicji Polskiej, 14 proc. Lewicy i 9 proc. KO.

„W największym stopniu zwolennikami samodzielnego startu w wyborach własnej partii są sympatycy Konfederacji – ponad dwie trzecie jej zdeklarowanych wyborców (68 proc.) optuje za indywidualnym startem w wyborach, a jakiejś koalicji życzy sobie tylko 30 proc. spośród nich” – wskazuje CBOS. Również za samodzielnym startem w wyborach opowiadają się w większości wyborcy rządzącej koalicji – Zjednoczonej Prawicy (54 proc.), zaś tylko 36 proc. życzyłoby sobie startu ZP w jakimś szerszym bloku.

W przypadku KO i Lewicy odpowiednio 77 i 74 proc. ich zwolenników chce wejścia ich ugrupowań w skład szerszej koalicji. W przypadku zwolenników Polski2050 opinie zwolenników tego ugrupowania są nieco bardziej podzielone – 56 proc. z nich chce stworzenia przez ich ugrupowanie koalicji z innymi partiami, 35 proc. startu samodzielnego, zaś 9 proc. nie ma zdania.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano od 3 do 13 października 2022 roku na próbie liczącej 1041 osób. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Paweł Kopeć

    25 listopada, 2022 at 10:24 am

    Ta opozycja niemiecka, unijna bruxelska; ruska, kremlowska, sputnikowa, agenturalna, donosicielska na śmietnik Historii!
    Oczywiście i za pieniądze polskich podatników…

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk