Bp Jamrozek: Jezus jest królem innym niż ziemscy władcy, ponieważ otrzymał władzę na krzyżu

Karol Kwiatkowski20 listopada, 202229 min

Jezus jest królem innym niż ziemscy władcy, ponieważ oni władzę otrzymali podczas uroczystej koronacji, a Jezus otrzymał swą władzę na krzyżu – powiedział przewodniczący zespołu KEP ds. ruchów intronizacyjnych bp Stanisław Jamrozek podczas mszy św. z okazji uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata.

Bp Jamrozek przewodniczył mszy św. z okazji uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata w niedzielę w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

W homilii hierarcha przypomniał, że uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata jest obchodzona w ostatnią niedzielę roku liturgicznego. „Pan powiedział o sobie w Apokalipsie: Ja jestem pierwszy i ostatni, początek i koniec. Więc kiedy kończymy rok liturgiczny, to uświadamiamy sobie, że Chrystus jest Panem dziejów – On je rozpoczął, On je kontynuuje i On kiedyś je zakończy” – podkreślił.

Jak zastrzegł, dla wierzących Chrystus jest wodzem, tak jak niegdyś wodzem dla Izraela był król Dawid. „Jezus Chrystus jest wodzem nowego Ludu Bożego, czyli każdego z nas. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy się poddali pod Jego władanie, żebyśmy szli wszędzie tam, gdzie On nas poprowadzi” – mówił.

Bp Jamrozek przypomniał, że Jezus jest królem innym niż ziemscy władcy, ponieważ oni władzę otrzymali podczas uroczystej koronacji w obecności dworu i dostojników, a Jezus otrzymał swą władzę na krzyżu. „Nasz Pan wybrał niezwykły sposób swojego wywyższenia, można powiedzieć przejęcia władzy królewskiej, bo wybrał krzyż. Chce, żebyśmy się wpatrywali w Niego i potem odkrywali wszystkie te tajemnice, które Jego królowanie nam poddaje” – wyjaśnił.

Dodał, że „Chrystus ukazuje nam się w Ewangelii jako król pojednania”. „On sam mówił, że +gdy zostanie wywyższony na krzyżu, przyciągnie wszystkich do siebie” – przypomniał.

Zaznaczył, że Jezus Chrystus jest także „królem przebaczenia”. „Przebaczył tym, którzy Go ukrzyżowali. To jest Pan, który chce okazać wszystkim swoje miłosierdzie. W Jego królestwie jest miejsce także dla grzeszników, którzy się nawracają” – zastrzegł bp Jamrozek.

Według hierarchy, królestwo Boże jest dla nas często niezrozumiałe. „My mamy odkrywać, czym ono jest, jakie jest w nim miejsce dla nas” – mówił. Jak wyjaśnił, Chrystus porównywał królestwo Boże do ukrytego na roli skarbu czy drogocennej perły i podkreślał, że jest ono wielką tajemnicą.

„Kiedy Chrystus mówi o królestwie Bożym, nie ukazuje tej rzeczywistości, jako czasu i miejsca karania grzeszników czy surowej rozprawy z wrogami, ale ukazuje tę rzeczywistość jako czas przebaczenia i zbawienia. Jego nauczanie jest całkowitą nowością, czymś innym, bo w Jego królestwie jest miejsce na Boże miłosierdzie, Bożą łaskawość, Bożą miłość. My jako ludzie nie możemy siłą zaprowadzać porządku w Bożym królestwie, ale jesteśmy wezwani, żeby wsłuchiwać się w Jezusa. Kiedy potrafimy przebaczyć, kiedy odnosimy się z życzliwością do drugiego człowieka, kiedy szanujemy jego godność, to to królestwo budujemy” – stwierdził.

Według biskupa Jamrozka, w budowaniu Bożego królestwa nie chodzi o wyniszczenie nieprzyjaciół, ale o oddanie swojego życia na ofiarę po to, żeby innych ratować.

Zaznaczył, że szczególnym miejscem realizacji królestwa Bożego na ziemi jest rodzina, która w Bożych planach jest związkiem mężczyzny i kobiety, i w której małżonkowie przekazują wiarę swoim dzieciom. „Wzajemny szacunek w rodzinie – męża od żony i odwrotnie – to jest ukazywanie dzieciom obecności Pana (…). To ważne, drodzy rodzice, abyście ukazywali dzieciom wzniosłe cele, towarzyszyli im w drodze codzienności, wspierali w słabościach” – ocenił.

Bp Jamrozek podkreślił, że „najważniejszym miejscem królowania Chrystusa jest serce człowieka”. „Jeśli przyjmę Chrystusa jako mojego Pana, zbawiciela, mojego króla, później potwierdzę to życiem uczciwym, pełnym zaangażowania na rzecz innych, potrzebujących i cierpiących” – zastrzegł.

Ta postawa – zdaniem hierarchy – przełoży się później na funkcjonowanie całej społeczności: na środowisko pracy, na ustawodawstwo i cały naród. „Kiedy będzie nas więcej, więcej ludzi, którzy służą Chrystusowi, jestem przekonany, że będziemy mogli zmienić uwarunkowania, w których żyjemy, niosąc Chrystusa innym” – mówił.

Po mszy św. uczestnicy odnowili Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Następnie z archikatedry wyruszył orszak Chrystusa Króla, który zmierza do bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego na Pradze, gdzie o godz. 16 mszę św. odprawi biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata ustanowił papież Pius XI encykliką „Quas primas” z 11 grudnia 1925 r., wydaną na zakończenie roku jubileuszowego 1600-lecia soboru nicejskiego. Święto to było początkowo obchodzone w październiku, jednak po Soborze Watykańskim II zmieniono jego nazwę na uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, która jest odtąd celebrowana w ostatnią niedzielę roku liturgicznego.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

 • Paweł Kopeć

  21 listopada, 2022 at 1:04 pm

  No, lekka teologiczna przesada…

  Reply

  • Paweł Kopeć

   21 listopada, 2022 at 1:04 pm

   Chyba że to tylko retoryka, kazuistyka, ambona…

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk