SG: blisko 90 cudzoziemców próbowało w sobotę przedostać się z Białorusi do Polski

Nasza Polska13 listopada, 20223 min

88 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski – podała w niedzielę rano Straż Graniczna. Odnotowano próby przekroczenia granicy przez graniczne rzeki: Świsłocz i Bug.

Jak podała na Twitterze SG, wśród osób, które próbowały w sobotę przekroczyć granicę byli obywatele m.in. Iraku, Iranu i Somalii.

SG podała też, że na terenie ochranianym przez SG w Janowie Podlaskim (Lubelskie) jedenastu obywateli Iraku i Iranu przy wsparciu służb białoruskich przeprawiło się pontonem przez Bug.

Natomiast na terenie ochranianym przez SG w Krynkach (Podlaskie), zatrzymano osiem osób – obywateli Somalii, Ghany, Ruandy, Gambii – które przeprawiły się wpław przez rzekę Świsłocz.

Od początku miesiąca Straż Graniczna zanotowała w sumie pond 1 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W październiku było takich prób ponad 2,5 tys.

Trwa budowa tzw. zapory elektronicznej, która ma być uzupełnieniem stalowego ogrodzenia zbudowanego na 186 kilometrach granicy lądowej z Białorusią. Bariera elektroniczna, która ma mieć 202 km, obejmie również odcinki, gdzie stalowego ogrodzenia nie ma, np. graniczne rzeki.

MSWiA informowało niedawno, że pierwszy 35-kilometrowy odcinek zapory elektronicznej będzie oddany do użytku w przyszłym tygodniu.

Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk