Tunel na zakopiance otwarty

Karol Kwiatkowski12 listopada, 202213 min

180 ton materiałów wybuchowych, niemal 50 tysięcy ton stali, a także prawie 200 tysięcy m3 betonu – między innymi tego użyto przy budowie najdłuższego tunelu na zakopiance, który został otwarty w sobotę – informuje Polsat News.

Od soboty do stolicy polskich Tatr będzie można dojechać szybciej. Przed południem otwarty został ponad dwukilometrowy tunel imienia Marii i Lecha Kaczyńskich, łączący Skomielną Białą z miejscowością Naprawa. Należy do najdłuższych w Polsce.

– Nie trzeba już będzie objeżdżać placu budowy, a kierowcy od Lubienia do Skomielnej ominą starą zakopiankę, będą mogli jechać na wprost. Czas podróży i jej komfort ulegną poprawie – mówił w Polsat News szef krakowskiej GDDKiA Tomasz Pałasiński.

Na uroczystości otwarcia tunelu zjawili się m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, p.o. szefa GDDKiA Tomasz Żuchowski, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur i metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

– Otwierana jest dzisiaj bardzo ważna inwestycja. To krok ku budowie drogi potrzebnej dla Małopolski i całego kraju, bo – mam nadzieję – że przyjdzie taki czas, choć to trudne, że dotrze ona również do Zakopanego, w tej czy innej formie – mówił Kaczyński.

Jak przypomniał, poza nadaniem imienia Lecha i Marii Kaczyńskich, patrona zyskuje też pobliska estakada. Został nim generał Stanisław Maczek. – Moja bratowa (Maria Kaczyńska) wychowała się w Rabce-Zdroju, ale są też inne przyczyny (nadania imienia tunelowi), odnoszące się do roli historycznej. Często działali we dwoje dla Polski, demokracji, wolności, suwerenności – wyjaśniał szef PiS.

Źródło: Polsat News

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

Leave a Reply

Koszyk