Kraska: sytuacja epidemiczna jest dość stabilna

Karol Kwiatkowski6 listopada, 202215 min

Sytuacja epidemiczna jest dość stabilna. Prognozy na najbliższy miesiąc są uspokajające, ale eksperci mówią, że przełom roku może spowodować jakiś wzrost liczby zakażeń- powiedział w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wskazał, że szczególnie osoby z grupy ryzyka powinny przyjąć dawki przypominające szczepień przeciw COVID-19.

Wiceszef MZ Waldemar Kraska na antenie Polskiego Radia 24 powiedział, że obecnie obserwowana jest tendencja spadkowa, jeżeli chodzi o liczbę nowych zakażeń koronawirusem.

„Dziś jest 100 nowych przypadków. Jeżeli popatrzymy tydzień do tygodnia to jest prawie o 40 proc. mniej, niż to było w poprzednią niedzielę, czyli ta tendencja spadkowa zdecydowanie jest ugruntowana. 10 proc. tylko jest dodatnich testów, które wykonujemy, czyli także jest tendencja spadkowa. Ale myślę, że to, co najważniejsze w tej chwili, to ilość zajętych łóżek. Jest ich 1041, w porównaniu do poprzednich danych, to spadek o ponad 300 łóżek, czyli widzimy bardzo realny spadek zakażeń, które przekładają się na liczbę osób hospitalizowanych. Współczynnik R jest poniżej jedności – 0,71. Te wszystkie dane pokazują, że sytuacja jest dość stabilna” – mówił Kraska.

Przekazał, że „pojawiły się nowe subwarianty omikronu – BQ.1 i BQ.1.1”. „On już zaczyna wypierać te poprzednie warianty. Dobrą informacją jest to, że nie widzimy, żeby powodował wzrost liczby osób, które są hospitalizowane” – dodał.

Wskazał, że „nasze społeczeństwo ma już pewną odporność”. „My wdrożyliśmy badanie, aby stwierdzić w sposób naukowy, jaki procent naszego społeczeństwa, posiada przeciwciała przeciwko Covid-19. Niestety te dobre informacje, które przekazujemy codziennie, wpływają na to, że zainteresowanie tą drugą dawką przypominającą szczepionki, jest malejące. To mnie bardzo martwi, bo w tej chwili mamy zaszczepionych ponad 2,5 mln osób drugą dawką przypominającą. Teraz jest najlepszy okres, aby szczepionkę przyjąć, także razem ze szczepionką przeciwko grypie” – podkreślił.

Jak mówił, „prognozy na najbliższy miesiąc są uspokajające, ale eksperci mówią, że grudzień i przełom roku może spowodować jakiś wzrost zakażeń”. „Nie mówię, że będzie lawinowy, duży, ale myślę, że szczególnie osoby z grupy ryzyka, czyli powyżej 60. roku życia, z wielochorobowością, powinny przyjąć drugą dawkę przypominającą, ponieważ to zdecydowanie zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu (choroby – przyp. PAP), ale także śmierci” – podkreślił wiceminister zdrowia.

Przekazał, że należy też spodziewać się kumulacji zakażeń grypy.

Minionej doby badania potwierdziły 100 zakażeń koronawirusem, w tym 7 ponownych. Nie zanotowano przypadków śmierci osób z COVID-19. Wykonano 2464 testy w kierunku SARS-CoV-2.

Łącznie – jak podano w niedzielę – od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 mln 343 tys. 775 przypadków. Zmarło 118 tys. 170 osób z COVID-19. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

Leave a Reply

Koszyk