Greta Thunberg chce obalić kapitalizm na całym świecie

Karol Kwiatkowski3 listopada, 202213 min

Greta Thunberg, najsłynniejsza na świecie aktywistka klimatyczna, zwykła mawiać, że jej celem jest ochrona planety przed zmianami klimatycznymi, ale teraz przyznaje, że chodzi jej o obalenie „całego systemu kapitalistycznego”, który, jak mówi, jest odpowiedzialny za „imperializm, ucisk, ludobójstwo i rasistowski, opresyjny ekstrakcjonizm”.

Postawa Grety ostatnio ewoluuje i z pozycji czysto ekologicznej zmierza śmiało w stronę polityki, a raczej opowiedzenia się po jednej, lewicowej, stronie ogólnoświatowego dyskursu politycznego.

Nie ma „powrotu do normalności”– mówi Gretą. „Normalny” był „system”, który dał nam kryzys klimatyczny, system „kolonializmu, imperializmu, opresji, ludobójstwa”, „rasistowskiego, opresyjnego ekstraktywizmu”. Sprawiedliwość klimatyczna jest częścią całej sprawiedliwości; nie można mieć jednej bez drugiej. Nie możemy ufać elitom wytworzonym przez ten system, że stawią czoła jego wadom – dlatego Greta, podobnie jak Rishi Sunak, nie będzie sobie zawracać głowy tegorocznym spotkaniem COP. Sam COP to niewiele więcej niż „przekręt”, który ułatwia „greenwashing, kłamstwa i oszustwa”. Tylko obalenie „całego systemu kapitalistycznego” jest zadowalające.

Trudno się dziwić, że Greta myśli w ten sposób, zważywszy na to, jak ściśle powiązany jest aktywizm ekologiczny z bardziej radykalnym odłamem współczesnej lewicy. Wzrost gospodarczy z pewnością nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem kryzysu klimatycznego, ale Greta wydaje się nie mieć wątpliwości. I podobnie jak większość jej pokolenia, straciła wiarę w to, że gradualistyczna, establishmentowa lewica może coś zmienić. Lewicowe nastolatki nakręcone na krytykowaniu rządów uczyniły z niej jedną z najbardziej znanych osób na świecie i dlatego jej ruchy, ruchy stricte polityczne, zapowiadają się o wiele bardziej wybuchowo, a nawet rewolucyjnie niż dotychczasowe „ekologiczne”.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • Paweł Kopeć

  3 listopada, 2022 at 5:45 pm

  Jako komunistka!?
  A może tak do kąta!?
  Lanie!?
  Zakaz wychodzenia z domu!?
  Rodzice!
  Zresztą i tak nie ma czego obalać, wszędzie komuna socyalizm marxizm eko tolerancja UE polityczna poprawność PC…

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk