Niemiecki dziennik: Scholz nie rozumie, że szkodzi Europie

Karol Kwiatkowski22 października, 20224 min

Niemcy robią wszystko dobrze dla Niemiec. Ale dla Europy? Czy to możliwe, że wszyscy unijni partnerzy, którzy nie podzielają opinii Scholza, są głupi? – pyta retorycznie „Sueddeutsche Zeitung”.

Dziennik krytykuje działania kanclerza Niemiec na arenie europejskiej, zarzuca mu fatalną komunikację w czasach kryzysu.

Unię Europejską można wyobrazić sobie w tych dniach jako kawałek betonu poddawany w prasie hydraulicznej testowi na wytrzymałość, czytamy w niemieckim dzienniku „Sueddeutsche Zeitung”. „Wojna w Ukrainie wywiera na Unię ogromną presję. Stawia miliony obywateli oraz firmy przed egzystencjalnymi problemami” – pisze komentator w sobotnim wydaniu gazety.

„Między Niemcami a częścią wschodnich Europejczyków w sprawie dostaw broni, między Niemcami i wieloma południowymi partnerami w sprawie limitu ceny gazu, między Niemcami a Francją we wszystkich możliwych sprawach” – wymienia komentator gazety. Podkreślając, że spory w Unii nie są niczym nowym, zwraca uwagę na rzeczy, które zwiększają napięcia między krajami członkowskimi w „niepotrzebny” i „niebezpieczny” sposób.

Jako przykład takich właśnie rzeczy, autor wskazuje zachowanie rządu federalnego. „W Berlinie, a może mówiąc dokładniej w Urzędzie Kanclerskim, nikt zdaje się nie rozumieć (albo nie chce rozumieć), jak wielkie szkody wyrządzają, podejmowane na własną rękę i sugerujące czasem upartość, decyzje Olafa Scholza” – czytamy.

Komentator „Sueddeutsche Zeitung” zaznacza, że kłótnie nie są niczym nowym w Unii Europejskiej, tak jak różnice zdań między Berlinem a Paryżem. 27 krajów o różnych kulturach politycznych i interesach, nigdy nie będzie tego samego zdania. „Ale są rzeczy, które zwiększają napięcia między krajami UE w niepotrzebny jak i niebezpieczny sposób”.
Kończąc swój tekst, komentator „Sueddeutsche Zeitung” pociesza, że wytrzymałość UE jest, mimo wszystko – wysoka. „W każdym razie wyższa, niż oczekiwał tego podżegacz wojenny Putin, który chce rozbić Europę” – ocenia.
dw.com
Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk