Maląg: wyzwaniem dla Polski jest stworzenie stabilnej polityki prorodzinnej

Magdalena Targańska19 października, 202218 min

Wyzwaniem dla Polski jest stworzenie stabilnej, konsekwentnej polityki prorodzinnej – powiedziała w środę szefowa MRiPS Marlena Maląg podczas otwarcia III Kongresu Demograficznego w Warszawie. Młodzi ludzie muszą wiedzieć, że mogą liczyć na wsparcie państwa – dodała.

W środę rozpoczęła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie dwudniowa konferencja „Uwarunkowania dzietności” w ramach III Kongresu Demograficznego. W konferencji biorą udział polscy i zagraniczni eksperci w zakresie demografii. Wydarzenie odbywa się pod patronatem prezydenta RP. Podczas konferencji omawiane są m.in. kwestie związane z miejscem rodziny w społeczeństwie, potrzebami finansowymi i mieszkaniowymi polskich rodzin czy znoszenie barier dla rodzin chcących mieć dzieci.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas otwarcia konferencji podkreśliła, że wyzwaniem dla Polski jest stworzenie stabilnej i konsekwentnej polityki prorodzinnej.

„Drogę tę rozpoczęliśmy w 2015 r. poprzez te sztandarowe programy, które zostały wprowadzone: od programu +Rodzina 500 plus+ poprzez +Dobry start+, świadczenie matczyne, a także rozwój programu maluch plus i w tym roku wprowadzone dwa nowe programy: rodzinny kapitał opiekuńczy czy dofinansowanie do opieki żłobkowej” – wyliczała.

„Przede wszystkim tworzymy politykę, która musi być konsekwentna, dynamiczna. Młodzi ludzie muszą wiedzieć, że mogą liczyć na wsparcie państwa” – zaznaczyła.

Przypomniała o dokumencie „Strategia demograficzna 2040”, który Rada ds. Rodziny i Edukacji przedstawiła we wrześniu br. W jej ocenie zakłada on właściwe kierunki.

„Pokazuje, w jaki sposób powinniśmy podnosić rolę rodziny, w jaki sposób powinniśmy rodzinę wspierać, jakie powinny podjęte być działania, aby przede wszystkim niwelować negatywne skutki” – powiedziała.

Oceniła, że gdyby sprawdziły się prognozy ONZ, co może się „w historii Polski wydarzyć, jeżeli chodzi o liczbę ludności (…), to jest to sytuacja dramatyczna.”

„Dlatego wyzwanie przed rządem, politykami PiS i Zjednoczonej Prawicy jest bardzo duże. Przebicie się z tematem demografii i roli tej demografii dla przyszłości rozwoju Polski – to jest wyzwanie” – dodała.

Minister Maląg odczytała również do uczestników wydarzenia list premiera Mateusza Morawieckiego. Zwrócił on w nim uwagę na to, że prognozy mówiące przyszłości, dzietności w Polsce „nie są optymistyczne”. „Państwa obecnych tutaj na sali nie muszę przekonywać, jak dalekosiężne skutki ma ta sytuacja. Gospodarczo, społecznie, budżetowo, dotyczy samorządów, rynku pracy, usług publicznych” – zauważył szef rządu.

Jego zdaniem rząd zrobił już wiele, ale „potrzebna jest solidna współpraca wszystkich pokoleń i specjalistów różnych dziedzin, aby zaprojektować długofalowy skuteczny program zwiększania dzietności Polaków, program, któremu zaufają przyszli rodzice”.

„Strategia Demograficzna 2040 to propozycja, jej głównym celem jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie do poziomu, który będzie gwarantował zastępowalność pokoleń poprzez realizację trzech głównych celów. Uważamy, że wzmocnienie rodziny, która jest miejscem przychodzenia dzieci na świat, znoszenie barier dla potencjalnych rodziców i podniesienia jakości zarządzania i wdrażania polityk na szczeblu samorządowym i centralnym, to te czynniki, które należy rozwijać” – napisał premier.

Podkreślił, że w ramach tych celów określono „12 bardziej szczegółowych działań, które będą tworzyły warunki do podejmowania decyzji o powiększaniu rodzin”.

Z kolei list marszałek Sejmu Elżbiety Witek odczytała posłanka Teresa Wargocka (PiS). Witek przyznała, że badania wykazały, że Polacy nadal cenią sobie tradycyjne wartości i więzi rodzinne.

„Młodzi ludzie mają świadomość, że rodzina stanowi fundament, na którym budowana jest przyszłość nie tylko jednostki, lecz całego narodu” – podkreśliła. Oceniła, że jest to krzepiąca postawa i rodzi nadzieję na poprawę sytuacji demograficznej Polski.

Przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej prof. Józefina Hrynkiewicz przekazała, że odbywająca się wydarzenie ma „spinać” dorobek konferencje na temat demografii, które odbyły się wcześniej w gminach i powiatach.

„Sądzę, że wspólne działania samorządów na różnych szczeblach i rządu pozwolą nam przełamać pewne problemy, które pojawiły się wcale nie tak niedawno” – zaznaczyła.

W otwarciu konferencji wzięli udział również wiceszef MF Artur Soboń, wiceszefowa MRiPS Barbara Socha i prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut.

Organizatorami wydarzenia są: minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha wraz z przewodniczącą Rządowej Rady Ludnościowej prof. dr hab. Józefiną Hrynkiewicz, prezesem Głównego Urzędu Statystycznego dr. Dominikiem Rozkrutem oraz prezesem Polskiego Towarzystwa Statystycznego prof. Waldemarem Tarczyńskim. (PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

 • Dr. Pavl Kopetzky

  19 października, 2022 at 3:32 pm

  Ok, to praca, czyli pieniądze, ale nie zasiłki!
  Cała Polska nie może siedzieć na zasiłku, tak „dobrze” to nie ma!
  To kto będzie pracować, do diaska!?
  I to utrzymywać!?
  Cha cha cha
  UE, czyli Niemcy!?
  PRL bis, socyalizm, komuna to nędza + dziadostwo + beznadzieja!
  Pijaństwo i narkomania, nieróbstwo!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk