Rzecznik KEP: „Różaniec do Granic” nie ma aprobaty Episkopatu

Magdalena Targańska7 października, 202215 min

Fundacja Solo Dios Basta 7 października organizuje „Różaniec do Granic”. „Inicjatywa ta nie ma aprobaty Komisji ds. duszpasterstwa KEP. Nie była też konsultowana na poziomie KEP – powiedział PAP rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

Wyjaśnił, że „każdy biskup diecezjalny może wyrazić zgodę na organizację na terenie jego diecezji różnych inicjatyw o charakterze duszpasterskim, w tym również +Różaniec do Granic+”.

Przypomniał, że 18 maja 2020 r. Rada Stała KEP zwróciła się oficjalnie do fundacji Solo Dios Basta, „aby tego typu inicjatywy, które w zamyśle organizatorów mają mieć charakter szerszy niż diecezjalny, były konsultowane z Komisją ds. Duszpasterstwa KEP, ponieważ gremium to analizuje i akceptuje bądź nie – tego rodzaju projekty. Wtedy mają one wyższą rangę” – dodał.

Rzecznik KEP wyjaśnił, że „w przypadku inicjatywy +Różaniec do Granic+ tego rodzaju prośba nie wpłynęła do Komisji ds. Duszpasterstwa KEP”. „Rozumiem zatem, że jeśli ktoś podejmuje takie działania, to kontaktuje się bezpośrednio z biskupem miejsca, prosząc o jego zgodę na przeprowadzenie na terenie jego diecezji tego rodzaju przedsięwzięcia” – powiedział.

„W przeciwnym wypadku jest to inicjatywa zupełnie prywatna, więc trudno mówić, aby w jakiś sposób była konsultowana bądź popierana przez miejscowego biskupa” – zwrócił uwagę ks. Gęsiak.

Jak zaznaczył, „decyzję, czy tego rodzaju inicjatywa duszpasterska może się odbyć na terenie danej diecezji, podejmuje jej ordynariusz lub upoważniona przez niego osoba”.

„Różańca do Granic” ma odbyć się 7 października w święto Matki Bożej Różańcowej, o godz. 15.00 w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Jej uczestnicy będą modlić się za Ojczyznę.

Rada Stała KEP 18 maja 2020 r. zwróciła uwagę na nieuzgodnione z Konferencją Episkopatu Polski działania Fundacji Solo Dios Basta. Wskazała wówczas na inicjatywę modlitewną „Różaniec do Granic Czasu”.

„Doceniając wkład laikatu w dzieło ewangelizacji, Rada Stała zauważa jednak, że Fundacja kolejny raz zaprasza do udziału w wydarzeniu, które pozbawione jest teologicznego i pastoralnego uporządkowania oraz przebiega poza Kościołem instytucjonalnym” – czytamy w komunikacie.

„W ocenie teologów, niektóre wydarzenia organizowane przez Fundację Solo Dios Basta, bazują m.in. na +magicznym+ traktowaniu praktyk religijnych, pobożności o wyłącznie pokutnym charakterze, błędnych interpretacjach Słowa Bożego, apokaliptycznej wizji historii i świata, a także na wybranych prywatnych objawieniach” – czytamy w komunikacie.

Biskupi zwrócili wówczas uwagę, że swoich inicjatyw fundacja nie przedstawia na forum KEP, a gremium to jej nie zatwierdziło.

„Konsekwencją takiego braku subordynacji jest fakt, że zarówno biskupi w diecezjach, jak i duszpasterze oraz wierni zaskakiwani są działaniami pozbawionymi jakiegokolwiek pastoralnego uporządkowania i hierarchicznego umocowania” – wyjaśniono w komunikacie. W związku z powyższym Rada Stała zaleciła wówczas „zachowanie dystansu odnośnie do działań Fundacji Solo Dios Basta. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • Paweł Kopeć

    8 października, 2022 at 1:18 pm

    A bez granic można?!
    Cha cha cha….

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk