„Włamywacz nie żyje, domownicy z zarzutami”

Karol Kwiatkowski4 października, 202215 min

Prokuratura postawiła zarzuty domownikom w sprawie śmierci mężczyzny, który wtargnął na ich posesję. – Musimy ustalić przebieg zdarzenia i sprawdzić, czy nie doszło do przekroczenia obrony koniecznej – mówi prokurator Radosław Gorczyński, szef Prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald. Do tragedii doszło w miniony czwartek na terenie jednej z posesji znajdującej się przy ul. Obozowej w Poznaniu – informuje Głos Wielkopolski.

We wtorek „Głos Wielkopolski” jako pierwszy opisał dramatyczne zdarzenie, które miało miejsce przy ul. Obozowej w Poznaniu. Przypomnijmy, 29 września Marcin U. wdarł się na jedną z posesji, następnie wybił szybę w oknie, przez które chciał wejść do domu. W środku znajdowali się matka z synem oraz jeszcze jeden członek rodziny. Doszło do szarpaniny, podczas której mężczyzna został śmiertelnie ugodzony nożem. Zmarł już poza terenem posesji.

– W zdarzeniu brały udział cztery osoby. Jedną z nich jest 29-letni mężczyzna, który w wyniku tego zdarzenia zmarł. Usiłował on wtargnąć do domu, w którym mieszkały cztery osoby. Mieszkańcy tego domu zadzwonili pod numer alarmowy 112, wezwali pomoc, a następnie podjęli próbę wyrzucenia tego mężczyzny ze swojej posesji – wyjaśnia prokurator Radosław Gorczyński.

Jak zaznacza, napastnik był pobudzony i zachowywał się agresywnie, jednak nie miał przy sobie żadnej broni, czy innych niebezpiecznych narzędzi. Kiedy mieszkańcy próbowali wyrzucić 29-latka ze swojej posesji, doszło do bójki. Jeden z domowników użył wobec napastnika kija bejsbolowego, druga osoba zadała mu cios nożem – podaje Głos Wielkopolski.

Według informacji gazety ranny włamywacz oddalił się z posesji. Został zauważony przez karetkę transportową pogotowia, która przejeżdżała w pobliżu. Na miejsce wezwano karetkę interwencyjną, która przewiozła mężczyznę do szpitala, gdzie ostatecznie zmarł.

Jak mówi prokurator Gorczyński, trzy osoby – domownicy – usłyszały zarzuty.

– Jedna z nich usłyszała zarzut popełnienia przestępstwa z art. 158, par. 1 i 3 kodeksu karnego, czyli udziału w bójce następstwem, której jest śmierć człowieka. A dwie kolejne osoby usłyszały zarzut popełnienia przestępstwa z tego samego artykułu, ale w związku z art. 159, czyli z użyciem w bójce niebezpiecznego narzędzia – wyjaśnia Gorczyński.

Prokurator wskazuje jednocześnie, że to dopiero wstępny etap śledztwa. W sprawie prowadzone są czynności, które mają zweryfikować wyjaśnienia złożone przez podejrzanych domowników.

– Okoliczności zdarzenia będą miały znaczenie do oceny zachowania tych osób, które usłyszały zarzuty, pod kątem tego, czy działały w warunkach obrony koniecznej, czy doszło ewentualnie do przekroczenia granic obrony koniecznej – tłumaczy prokurator i dodaje: – Nie ma wątpliwości, że 29-latek był osobą, która wywołała całe zdarzenie.

Źródło: Głos Wielkopolski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • PI Grembowitz

    4 października, 2022 at 10:12 pm

    Cha cha cha
    „A to Polska właśnie…”

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk