Kiedy się pojawi nota dyplomatyczna w sprawie reparacji?

Karol Kwiatkowski30 września, 20223 min

Sądzę, że to jest kwestia najbliższego tygodnia, może dwóch, gdy pojawi się nota dyplomatyczna skierowana do Niemiec ws. reparacji – powiedział sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Za tą notą pójdą ofensywne działania dyplomatyczne nie tylko w Niemczech, ale w UE i na całym świecie – dodał.

Sobolewski został zapytany w piątek w radiu Wnet o wypowiedź szefa Gabinetu Prezydenta Pawła Szrota, który podkreślił w rozmowie z PAP, że „gdy działania ws. reparacji wojennych od Niemiec skonkretyzują się, rząd może liczyć na pełne wsparcie prezydenta Andrzeja Dudy”. O wsparcie w tej sprawie zwrócił się do prezydenta poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

„Sądzę, że to jest kwestia najbliższego tygodnia, może dwóch tygodni, gdy pojawi się nota dyplomatyczna skierowana do Niemiec” – oświadczył Sobolewski. I – jak dodał – „to będzie już ten kolejny etap dyplomatyczny”.

Według niego, „za tą notą pójdą ofensywne działania dyplomatyczne nie tylko w Niemczech, ale w Unii Europejskiej i na całym świecie”. „Ten temat będzie kontynuowany i liczymy, że w perspektywie kilku, kilkunastu lat przyniesie spodziewane efekty” – powiedział polityk PiS.

1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, z którego wynika, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł. Raport przygotował działający w poprzedniej kadencji parlamentu zespół, którym kierował poseł Mularczyk.

Dzień po prezentacji raportu wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi. Jak informował premier Mateusz Morawiecki, wkrótce ma być też przygotowana i wysłana do Niemiec oficjalna nota dyplomatyczna.(PAP)

autor: Edyta Roś

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk