Centroprawica wygrała wybory we Włoszech

Karol Kwiatkowski26 września, 20222 min

Centroprawicowy blok, złożony z ugrupowań Bracia Włosi Giorgii Meloni, Ligi Matteo Salviniego i Forza Italia Silvio Berlusconiego, zdecydowanie wygrał wybory we Włoszech, uzyskując 41-45 procent głosów – wynika z exit polls.

Centrolewica otrzymała 25,5-29,5 proc. głosów. Były to pierwsze wybory po wejściu w życie zmian we włoskiej konstytucji, na mocy których liczbę deputowanych zmniejszono z 630 do 400, a senatorów z 315 do 200 – informuje portal i.pl.

Według agencji ANSA, wyniki centroprawicy dają jej od 227 do 257 mandatów w niższej izbie parlamentu i od 111 do 131 w Senacie.

Według exit polls, ogłoszonych po zakończonym głosowaniu (godz. 23), Włochami będzie rządzić koalicja trzech partii: Braci Włoskich Giorgii Meloni, Ligi Matteo Salviniego i Forza Italia Silvio Berlusconiego. Wstępne sondaże wskazują, że oddało na nią głos ok. 43 proc. wyborców (co przełoży się na ponad połowę miejsc w parlamencie), przy czym, zgodnie z przewidywaniami, Bracia Włoscy uzyskali dwa razy więcej głosów niż każdy z ich sojuszników, dlatego najprawdopodobniej to liderce tej skrajnie prawicowej partii Giorgii Meloni prezydent Sergio Mattarella powierzy utworzenie rządu – czytamy w Wyborczej.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk