Żaryn: Rękas wspiera Kreml, szerzy antypolskie kłamstwa

Magdalena Targańska25 września, 20223 min

Znany z prorosyjskich poglądów i zaangażowany w działania na rzecz propagandy Kremla Konrad Rękas po raz kolejny szerzy antypolskie kłamstwa – napisał w niedzielę na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

„Znany z prorosyjskich poglądów i zaangażowany w działania na rzecz propagandy Kremla +politolog+ Konrad Rękas po raz kolejny szerzy antypolskie kłamstwa” – czytamy na Twitterze pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.

Żaryn wyjaśnił, iż „w rozmowie z prowadzącym działania dezinformacyjne rosyjskim portalem Strana Rękas przekonuje, że Polacy domagają się od Ukrainy odszkodowania za utracone podczas II wojny światowej mienie”.

„Jak twierdzi Rękas, Ponad 1500 pozwów o zwrot mienia z zachodniej Ukrainie lub odszkodowań za nieruchomości miało zostać złożone w ukraińskich sądach przez Polaków przymusowo wysiedlonych z Ukrainy” – dodał Żaryn.

Przypomniał, że „wcześniej Rękas wygłaszał fałszywe tezy o rzekomych planach zajęcia przez Polskę zachodnich ziem Ukrainy i rozbioru tego kraju, kwestionując przy tym bezinteresowność pomocy, której Polska mu udziela”.

W ocenie pełnomocnika „działania Rękasa wpisują się w rosyjskie cele propagandowe dot. Polski i są obliczone na rozbudzanie wrogości i napięć między Polakami a Ukraińcami oraz oczernianie Polski”.

„Włączanie się polskich komentatorów w działania rosyjskiej propagandy wymierzone w interesy RP daje Kremlowi dodatkowe korzyści informacyjne” – zwrócił uwagę Żaryn. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk