Wypłynął „kompromitujący” list Tuska do Putina z 2008 r.

Karol Kwiatkowski22 września, 202213 min

W programie #Jedziemy na antenie TVP Info ujawniony został nieznany dotąd list Donalda Tuska do Władimira Putina z 2008 r. oraz dokument, z którym ówczesny szef MSZ Radosław Sikorski pojechał do Moskwy. To, co zapisano w ujawnionych przez Michała Rachonia dokumentach, szokuje. Polskie władze składały wówczas swoisty hołd Putinowi, padały nawet odwołania… do czasów rozbiorów Polski i do cara – informuje portal niezależna.pl.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk skomentował w czwartek ujawniony w TVP Info list Donalda Tuska do Władimira Putina po wizycie Radosława Sikorskiego w Moskwie, napisany w czerwcu 2008 roku. Według niezalezna.pl, napisano w nim, że „Polska jest zainteresowana stabilnymi dostawami rosyjskiej ropy i gazu”. Tusk miał zaznaczyć, że „unijno-rosyjski dialog energetyczny sprzyja wypracowywaniu klarownych zasad współpracy”, a „wspólnym mianownikiem (…) jest rozwinięta sieć ropociągów i gazociągów”.

„Coś niebywałego, nie wydawało mi się do tej pory możliwe, żeby polski polityk mógł tego rodzaju oczekiwania mieć, czy w ogóle zgłaszać takie poglądy. To jest coś niebywałego i kompromituje takiego polityka” – ocenił Wawrzyk w TVP Info.

Prowadzący program zacytował też – jak powiedział – fragment listu Donalda Tuska do Władimira Putina po jego wizycie w Moskwie: „Uważamy, że w tej wrażliwej dziedzinie (chodzi o energetykę) należy unikać takich rozwiązań, które stwarzałyby wrażenie, że są kierowane przeciw komukolwiek. Wychodzimy w tej sprawie z założenia, że pojęcie dywersyfikacji dostawców bezpośrednio wiąże się z dywersyfikacji odbiorców a wspólnym mianownikiem tych pojęć jest rozwinięta sieć ropociągów i gazociągów”.

„Szokujące słowa, ale myślę, że oddające istotę polityki Donalda Tuska i ekipy PO, którzy traktowali Rosję, jako przyjaciela, traktowali Rosję jako wiarygodnego partnera i mało tego robili wszystko, żeby tak pozostało, a nie robili nic żeby tę sytuację zmienić” – ocenił Wawrzyk. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • Dr. Pavl Kopetzky

  23 września, 2022 at 10:28 am

  A gdzież tam – to prawdziwe sowieckie, kaszubskie, czyli niemieckie uczucia!
  Por. G. Grass „Blaszany bębenek„ etc.
  Czyli Danzig rok 1939.
  Ma/miał być nowy korytarz?!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk