Wicepremier Rosji prosił Tuska o zabieganie o interesy Rosji na forum UE

Karol Kwiatkowski21 września, 20223 min
Zubkow – były wicepremier Rosji i szef rady nadzorczej Gazpromu prosił Donalda Tuska, by ten zabiegał o gazowe interesy Rosji na forum UE. To jawnie pokazywało oczekiwania wobec „ich człowieka w Warszawie” – napisał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w mediach społecznościowych.

W środę Buda zamieścił na Twitterze zdjęcia dokumentu oznaczonego jako nieoficjalne tłumaczenie z języka rosyjskiego listu ówczesnego wicepremiera Rosji i szefa rady nadzorczej Gazpromu Wiktora Zubkowa do ówczesnego premiera Donalda Tuska. Dokument został opatrzony datą 17 grudnia 2008 roku.

Tekst dokumentu dotyczy spraw związanych z przesyłem gazu przez terytorium Ukrainy. „W ciągu ostatnich kilku miesięcy rząd Federacji Rosyjskiej oraz spółka akcyjna Gazprom dokładają wszystkich starań na rzecz uregulowania zespołu problemów w relacjach z Ukrainą w zakresie gazownictwa. Chodzi przede wszystkim o spłacenie przez stronę ukraińską znacznego zadłużenia za dostarczony wcześniej gaz ziemny” – czytamy w dokumencie.

Na zdjęciu zamieszczonym przez ministra rozwoju wyszczególniono fragment tekstu następującej treści: „Strona rosyjska ma zamiar w pozostałych do końca 2008 roku dniach kontynuować intensywne rozmowy ze stroną ukraińską odnośnie całego kompleksu spraw w sferze gazownictwa. Wyraźnie widać, że odpowiedzialność za powstałą krytyczną sytuację, która może odbić się na europejskich konsumentach gazu, całkowicie ponosi strona ukraińska, a zatem klucz do uregulowania sprawy znajduje się w jej rękach. Daną sytuację dobrze byłoby uwzględnić podczas kontaktów kierownictwa Komisji Europejskiej i krajów członkowskich Unii Europejskiej z oficjalnymi przedstawicielami Ukrainy”.

Buda załączone zdjęcie opatrzył komentarzem: „Kolejny skandaliczny dokument: Zubkow – b. wicepremier Rosji i szef RN Gazpromu prosił Tuska by ten zabiegał o gazowe interesy Rosji na forum UE. To jawnie pokazywało oczekiwania wobec +ich człowieka w Warszawie+” – napisał.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk