Jak wybrać odpowiednią kancelarię prawną do poprowadzenia sprawy frankowej?

Artykuł Sponsorowany21 września, 202219 min

Liczba firm prawnych, które oferują pomoc frankowiczów, systematycznie rośnie. W bezpośrednich konfrontacjach z bankami, kredytobiorcy często są w stanie wywalczyć dla siebie o wiele korzystniejsze warunki spłaty zaciągniętego zobowiązania. Decydują zresztą o tym sądy, które w zawartych umowach kredytowych dostrzegają obecność niedozwolonych klauzul (określanych abuzywnymi). Aby jednak liczyć na to, że dana sprawa frankowa rozstrzygnie się po naszej myśli, najlepiej oddać ją w ręce doświadczonych prawników. Jak ich szukać? Na co zwrócić uwagę? Czym powinna wyróżniać się godna zaufania kancelaria frankowa?

Prawdziwy boom na walkę z bankami udzielającymi bardzo popularne swego czasu kredyty we frankach szwajcarskich nastąpił po roku 2019. To właśnie wtedy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok zobowiązujący polskie sądy do rozpatrywania wniosków frankowiczów walczących o lepsze warunki spłaty zaciągniętych zobowiązań, po tym jak miesięczne raty drastycznie wzrosły, a ich wysokość była chociażby przeliczana wedle wewnętrznych wskaźników poszczególnych banków. Samo skierowanie sprawy do sądu nie jest oczywiście gwarantem wygrania sprawy. Aby mieć jakiekolwiek szanse w starciu z bankiem, trzeba przede wszystkim dokładnie przeanalizować umowę kredytową i zweryfikować, czy zawiera ona zakazane przez polskie prawo cywilne umowy. Cała procedura walki o tzw. ofrankowienie zobowiązania może być pod wieloma względami trudna i zagmatwana. Właśnie dlatego warto po pomoc zgłosić się do odpowiedniej kancelarii. Jak ją znaleźć? Czym się kierować? Oto kilka podpowiedzi.

Konkretna specjalizacja

Obszar poszukiwań należy zawęzić do kancelarii, które specjalizują się w prowadzeniu spraw frankowych. Nie jest najlepszym pomysłem prosić o pomoc prawników nie posiadających doświadczenia na tym gruncie, nawet jeśli są to wybitni specjaliści z innych dziedzin prawa. Kancelarie na co dzień mające do czynienia z bankami doskonale znają ich zagrywki oraz praktyki. Wiedzą również, jak dokładnie zaplanować cały proces walki o sprawiedliwość klienta, mają lepsze rozeznanie co do szacunków możliwych do uzyskania korzyści itd. Mówiąc wprost – decydując się na kancelarię typowo frankową, zwiększamy swoje szanse na ostateczną wygraną.

Jak jednak takie firmy znaleźć? Najlepiej w sieci, gdzie znajduje się sporo zestawień rekomendowanych prawników świadczących pomoc Frankowiczom. Można też wpisać do wyszukiwarki jedną z kluczowych fraz, chociażby „pomoc frankowiczom + nazwa miasta” (np. „pomoc frankowiczom Wrocław”).

Renoma i sukcesy

Jeśli mamy już pulę kancelarii typowo frankowych, czas przyjrzeć się ich dotychczasowej działalności. Bardzo dokładnie zaleca się przejrzeć opinie o danej firmie. Jeśli może poszczycić się ona wieloma pochlebnymi komentarzami, można uznać to za bardzo dobry symptom. Renomowane kancelarie chwalą się na swoich stronach wygranymi procesami frankowymi. Zaleca się więc przewertować tego rodzaju witryny, by sprawdzić, jakie sukcesy udało się danej grupie prawników osiągnąć. Im więcej takich pozytywnych sygnałów znajdziemy, tym lepiej. Będzie to bowiem świadczyć o większej renomie kancelarii. Ponownie – warto przejrzeć wszelkie klasyfikacje i rankingi publikowane przez branżowe media. One także mogą być traktowane jako bardzo cenne źródło informacji o poszczególnych kancelariach.

Pierwsza rozmowa z prawnikiem

Po wyborze danej kancelarii, przychodzi pora na pierwszy kontakt z nią. W czasie takiej rozmowy warto zwrócić uwagę, czy skierowany do sprawy prawnik próbuje zagłębić szczegóły danego przypadku, czy podchodzi do niego w sposób automatyczny. Istotną rolę odgrywa bowiem indywidualne podejście. Pełna uwaga na sprawie jest sygnałem mówiącym o tym, że przedstawicielowi kancelarii zależy na dokładnym poznaniu detali sprawy.

Sygnałem alarmującym powinny być natychmiastowe zapewnienia o pewnej wygranej. Żaden prawnik nie powinien tego gwarantować. O końcowym sukcesie decyduje wiele czynników. By sprawa została poprowadzona do szczęśliwego finału, niezbędne jest przygotowanie odpowiedniego planu, analiza dokumentów, sprawdzenie każdego szczegółu sprawy itd.

Transparentność

Kancelaria prawna powinna być w stałym kontakcie z klientem. Frankowicz musi wiedzieć, jak będzie przebiegać postępowanie, z jakich etapów będzie się składać itd. Ważne, by prawnik nie był zamknięty na negocjacje z bankiem. To jedna z opcji na szybkie i polubowne rozwiązanie sprawy. Jednocześnie powinien on dbać zawsze o interes klienta. Jeśli warunki przedstawione przez bank są niesatysfakcjonujące, przedstawiciel kancelarii musi o tym wspomnieć i przedstawić realnie, jakie inne, bardziej wartościowe korzyści jest w stanie wywalczyć. To ważne, by klient był świadomy tego, co dzieje się w jego sprawie. Prawnicy z wybranej kancelarii powinni jednocześnie odpowiadać na pytania Frankowicza, rozwiewać wszelkie jego wątpliwości i zwyczajnie służyć mu pomocą.

Udostępnij:

Artykuł Sponsorowany

One comment

  • PI Grembovitz

    21 września, 2022 at 12:19 pm

    Najlepiej to omijać całe to towarzystwo i tę „logikę prawniczą„!
    Tak będzie najbezpieczniej dla siebie i swojej rodziny, znajomych etc.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk