Ścigaj: szacuje się, że do tej pory wydaliśmy ok. 2,2 tys. zł na każdego uchodźcę z Ukrainy

Karol Kwiatkowski13 września, 202216 min

Szacuje się, że do tej pory Polska wydała na każdego uchodźcę z Ukrainy mniej więcej 2,2 tys. zł – poinformowała minister w KPRM Agnieszka Ścigaj odnosząc się do kosztów pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Dodała, że od 24 lutego do Polski przyjechało i zostało 1,3 mln Ukraińców.

Minister ds. integracji społecznej Agnieszka Ścigaj, która we wtorek była gościem RMF FM poinformowała, że od 24 lutego, czyli od początku inwazji Rosji na Ukrainę do Polski przyjechało i tutaj pozostało ok. 1,3 mln uchodźców z Ukrainy. Dodała, że według szacunków przed 24 lutego w Polsce było ok. 2,5 mln Ukraińców, ale po inwazji rosyjskiej na Ukrainę pozostało z tej grupy ok. 1,5 mln osób, gdyż część mężczyzn wróciła do kraju.

Pytana o to ilu ukraińskich uczniów uczy się w polskich szkołach odpowiedziała, że ok. 176 tys. „To się zmienia dlatego, że te deklaracje wpływają sukcesywnie” – powiedziała.

Na uwagę, że z 800 tys. dzieci w wieku szkolnym w polskich szkołach uczy się niespełna 200 osób, czyli tylko 1/4, z czego wynika, że 3/4 nie chce pozostać w Polsce odparła, że osoby te jeszcze takiej decyzji nie podjęły. „Trzeba zrozumieć człowieka, który może stracić wszystko, który ma lęki i obawy, i on jeszcze nie wie. Chce wrócić do rodziny, do swojego kraju, ma do tego pełne prawo, ale jeszcze tej decyzji nie podjął” – powiedziała.

Odnosząc się do kosztów pomocy Ukraińcom zaznaczyła, że do tej pory Polska wydała na każdego uchodźcę z Ukrainy mniej więcej 2,2 tys. zł. Dodała, że do tej pory Polska na pomoc uchodźcom dostała niewiele z Unii Europejskiej. „Do tej pory ok. 144 mln euro, ale to jest bardziej na wzmocnienie granicy. Natomiast dostała (Polska) zgody na przekierowanie środków, które i tak do niej należały, bo były z różnych funduszy unijnych” – powiedziała. Podkreśliła też, że w Unii Europejskiej nie powstał żaden specjalny fundusz dedykowany uchodźcom.

Pytana o to, co udało się jej zrobić od czerwca, kiedy została ministrem zaznaczyła, że „pierwszy raz w historii rząd podjął temat, że jeżeli chodzi o działania wobec ludzi, którzy mają trudność z włączeniem się w jakąś społeczność lokalną trzeba myśleć ponad resortami, czyli trzeba myśleć, że trzeba im dać mieszkanie, pracę, edukację. Te rzeczy do tej pory były w różnych resortach” – mówiła.

Ścigaj mówiła też o przygotowaniu pustostanów, w których będą mogli zamieszkać uchodźcy z Ukrainy. „W tej chwili zrobiliśmy inwentaryzację, znaleźliśmy środki, żeby te pustostany można było dostawać. Takich pustostanów może być 250 tysięcy” – powiedziała.

Pytana o strategię międzyresortową, która ma pomóc w integracji uchodźców z Ukrainy odpowiedziała, że strategia ta musi powstać w uzgodnieniu z różnymi środowiskami. „Ona i tak będzie szybko przygotowana, bo myślę, że do końca roku” – powiedziała.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

Leave a Reply

Koszyk