Rzecznik rządu o reparacjach: oficjalna nota do Berlina będzie wysłana w najbliższych tygodniach

Magdalena Targańska9 września, 202215 min

Oficjalna nota do Berlina ws. reparacji wojennych będzie wysłana w najbliższych tygodniach – zadeklarował w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Według niego Donald Tusk powinien wyrzuć z PO Grzegorza Schetynę „za gadanie głupot” ws. reparacji i poprzeć sprawę reparacji na forum EPL.

1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota tych strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł. Dzień później wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi. Jak informował premier Mateusz Morawiecki, wkrótce ma być też przygotowana i wysłana do Niemiec oficjalna nota dyplomatyczna.

„To zostało zlecone na posiedzeniu rządu, bo dyskutowaliśmy o tym, więc wprost minister spraw zagranicznych (Zbigniew Rau) takie polecenie przygotowania noty dyplomatycznej otrzymał. To jest kwestia, myślę, tygodni” – powiedział rzecznik rządu w Polsat News, pytany kiedy będzie oficjalna dyplomatyczna nota do Berlina w sprawie reparacji wojennych.

Müller był zapytany o to, że opozycja, a głównie lider PO Donald Tusk dopomina się o harmonogram działań w zakresie reparacji i to, że Tusk mówi, że „w zakresie reparacji nikt nas nie podzieli, że wszyscy gramy do jednej bramki”.

W ocenie Müllera, w takim razie Tusk powinien wyrzucić z partii Grzegorza Schetynę, który – jak mówił rzecznik – „powiedział, dał do zrozumienia, że to jest sprawa zamknięta”.

Schetyna mówił tak 1 września, po prezentacji raportu o stratach. „Ta sprawa reparacji – zresztą Niemcy o tym wyraźnie mówią, potwierdzają to dokumenty i historia – została zamknięta w 1953 roku”. „Nie uważam żeby, przyszły rząd, złożony z ugrupowań demokratycznych, wrócił do spraw reparacji. To, co dziś robi komisja Mularczyka i sam Kaczyński, jest tylko grą dla polityki wewnętrznej” – dodał wówczas Schetyna.

„Niech dzisiaj Donald Tusk powie, że Grzegorz Schetyna nie będzie startował do Sejmu. Przecież sprawa reparacji jest o wiele ważniejsza. Niech wyrzuci Grzegorza Schetynę w takim razie z partii za gadanie głupot” – ocenił Müller, odnosząc się do analogii z sytuacją po wypowiedzi posła KO Tomasza Lenza w lipcu o inflacji. Przypomniał, że gdy poseł Lenz opowiedział się za tym, aby w związku z inflacją zawiesić 14. emerytury, Tusk oświadczył, że wypowiedź ta nie oddaje stanowiska PO i Lenz nie będzie w przyszłej kadencji reprezentował PO w Sejmie.

Rzecznik rządu wyraził też oczekiwanie, by Tusk wsparł wniosek o reparacje na forum Europejskiej Partii Ludowej (EPL), której był do maja br. szefem. „To co mogę powiedzieć, i co bym oczekiwał od Donalda Tuska, że na polu Europejskiej Partii Ludowej, której jest członkiem i której największym elementem są frakcje niemieckie – frakcja niemiecka CDU i CSU – że tam postawi to stanowisko, i że zaapeluje o wspólną uchwałę Europejskiej Partii Ludowej w zakresie tych reparacji” – oświadczył. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

 • Dr. Pavl Kopetzky

  9 września, 2022 at 3:39 pm

  I równolegle od Rosji tow. Putina także jak Ukraina.
  Ps. Właśnie widzimy jak Tow. Putin zatapia samobójczo swą ukochaną Rosję jak swego czasu okręt „Kursk„… do dna i śmierci wszystkich, jego całej załogi.
  Dobra robota! Gratulacje! Tak trzymać!
  „Koniec wieńczy dzieło„

Leave a Reply

Koszyk