Wicepremier Błaszczak spotkał się z sekretarzem obrony USA Austinem

Magdalena Targańska8 września, 20224 min

Podczas Ukraine Defense Consultative Group wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się z sekretarzem obrony USA Lloydem J. Austinem; rozmowa poświęcona była dwustronnej współpracy wojskowej oraz dalszym działaniom dotyczącym wsparcia Ukrainy – poinformowało MON w mediach społecznościowych.

W czwartek w amerykańskiej bazie lotniczej w Ramstein w Niemczech rozpoczęło się kolejne, piąte już spotkanie ministrów obrony około 40 państw, w tym Polski, w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (Ukraine Defense Consultative Group). Rozmowom przewodniczy sekretarz obrony USA Lloyd J. Austin, a w posiedzeniu uczestniczy też m.in. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Jak informowało wcześniej ministerstwo, Błaszczak ma również spotkać się z minister obrony Niemiec Christine Lambrecht. MON przypomina, że spotkanie Grupy jest poświęcone ocenie bieżącej sytuacji wojskowej na Ukrainie i omówieniem skali wsparcia dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

Lloyd Austin podczas otwarcia spotkania Grupy Kontaktowej powiedział, że prezydent USA Joe Biden zatwierdził kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 675 mln dolarów. Jak podkreślił, posiedzenie w Ramstein będzie poświęcone głównie dalszym możliwościom szkolenia wojskowych z Ukrainy oraz „wzmocnieniu zdolności przemysłów zbrojeniowych (państw sojuszniczych) w perspektywie długookresowej”.

Pakiet amerykańskiej pomocy dla Ukrainy, który zostanie ogłoszony w czwartek będzie się składał m.in. z amunicji do systemów artyleryjskich HIMARS, a także pojazdów i sprzętu indywidualnego dla żołnierzy – informował wcześniej dziennik „The Washington Post”, opierający się na wypowiedzi anonimowego urzędnika amerykańskiego rządu.

Z kolei przedstawiciel brytyjskiej ambasady w Waszyngtonie Mark Newton zapowiedział w środę, że podczas spotkania w Niemczech zostaną ogłoszone dostawy na Ukrainę kolejnych systemów artylerii rakietowej. Jak dodał, jednym z głównych priorytetów we wspieraniu Kijowa powinno być szkolenie ukraińskich żołnierzy.

Grupa Kontaktowa została zawiązana w Ramstein 26 kwietnia. Sekretarz obrony USA Austin oświadczył wówczas – po rozmowach przedstawicieli resortów obrony kilkudziesięciu krajów NATO i spoza Sojuszu – że zdecydowano o powstaniu międzynarodowej platformy współpracy, która będzie spotykała się co miesiąc, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk