Radziejowska: Niemcy najwięcej odszkodowań za II wojnę światową wypłacili… Niemcom

Karol Kwiatkowski3 września, 20228 min

„Komu i jakie kwoty Niemcy wypłaciły za dokonane przez nich zbrodnie i zniszczenia podczas II WŚ? Zajrzałam do niemieckich dokumentów (ministerstwa finansów) i odkryłam, ze największe odszkodowania za 2WS otrzymali… Niemcy” – napisała w mediach społecznościowych szefowa berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego, Hanna Radziejowska.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił w czwartek, że Polska będzie domagała się wypłaty odszkodowania od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej.
– Przedstawiona w raporcie wartość poniesionych przez Polskę podczas wojny strat to suma bardzo poważna – ponad 6 bilionów 200 miliardów zł; ale to suma dla gospodarki niemieckiej całkowicie możliwa do udźwignięcia i nie obciąża jej w żaden nadmierny sposób – stwierdził w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Temat wzbudził burzę medialną nie tylko w Polsce. Wypowiadają się praktycznie wszyscy politycy, historycy i dziennikarze.
Hanna Radziejowska, szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie, zajrzała do oficjalnych niemieckich dokumentów i policzyła, że najwięcej odszkodowań za II wojnę światową Niemcy wypłacili sami sobie, czyli swoim obywatelom. Głównie pieniądze otrzymali tzw. wypędzeni – 75 mld EUR – i ofiary NSDAP obywatele Niemiec: niemieccy Żydzi, prześladowani politycznie, ofiary T4, homoseksualiści itd. – 14 mld EUR. Razem: 89 mld EUR. Wszystkie pozostałe ofiary niemieckich zbrodni i okupacji otrzymały 65 mld EUR.
Radziejowska zaznacza, że w kwocie 65 mld EUR znajdują się odszkodowania wypłacane m.in. na podstawie umowy dwustronnej z Izraelem, pieniądze dla ofiar pracy przymusowej i ofiar eksperymentów medycznych oraz odszkodowania na podstawie umów międzypaństwowych.
Skąd te kwoty?

Na podstawie ustawy o wyrównywaniu obciążeń (Lastenausgleichsgesetz) z 1952 r. „zapewniono rekompensatę finansowa Niemcom, którzy w wyniku IIWS i jej następstw ponieśli szkody majątkowe lub inne niedogodności”. Łączna wypłacona kwota wyniosła około 75 mld euro – podaje szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie.

Rekompensaty zostały wypłacone Niemcom „wypędzonym z terenów na wschód od Odry i Nysy; z terenów nie należących wcześniej do Rzeszy; uciekinierom z radzieckiej strefy okupacyjnej lub NRD (uchodźcy); tym którzy ucierpieli w wyniku zniszczenia, np. przez bomby lub inną broń” – (tłumacz H. Radziejowska).

RFN wypłaciła łącznie około 79 miliardów EUR odszkodowań za krzywdy i zbrodnie wyrządzone przez Trzecią Rzeszę, z czego 48,5 miliardów wypłacono na mocy BEG, czyli federalnej ustawy o odszkodowaniach z 1953 r.
Radziejowska zwraca uwagę, że ta ustawa miała głównie zastosowanie do niemieckich ofiar Rzeszy, a nie ofiar okupowanej przez Niemcy Europy. 
Źródło: Twitter
Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk