Empik zmienia właściciela. Kupiła go dotychczasowa prezes zarządu Ewa Szmidt-Belcarz

Karol Kwiatkowski27 sierpnia, 20223 min

Ewa Szmidt-Belcarz, dotychczasowa prezeska Empiku, przejmuje od funduszu Penta pakiet kontrolny nad biznesową grupą. Z menedżerki staje się przedsiębiorczynią, wyrastając przy okazji na największą self-made businesswoman w Polsce – informuje Forbes.

51 proc. akcji Grupy Empik od funduszu Penta Investments przejmie Ewa Szmidt-Belcarz, od siedmiu lat prezes firmy. Do 2024 roku Empik planuje przeznaczyć 350-400 mln zł na inwestycje zarówno w e-commerce, jak też rozwój salonów stacjonarnych.

– To wbrew pozorom nie jest dla mnie fundamentalna zmiana. Empik od początku nie był dla mnie tylko pracą. Znam ten biznes od podszewki. Traktuję go jak moje trzecie dziecko. Takie mocno wyrośnięte, ale wciąż z ogromnym potencjałem. Niesamowite jest to, jak duże daje możliwości rozwoju, jak bardzo pojemny i elastyczny jest zarówno jego model biznesowy, jak i marka Empik. Ten biznes nie ma daty przydatności, jest takim naszym 75-letnim start-upem – mówi dla Forbesa nowa właścicielka Empiku, Ewa Szmidt-Belcarz.

– Zawsze biorę za swoje decyzje 100-proc. odpowiedzialność. Dlatego ta zmiana mnie nie przeraża i nie paraliżuje. Oczywiście, Grupa Empik to wyjątkowy i wymagający biznes. Jest kompleksowy, konkuruje na wielu rynkach i płaszczyznach, z wieloma podmiotami, lokalnymi i zagranicznymi. Jest biznesem zarówno cyfrowym, jak i fizycznym, transakcyjnym i jednocześnie subskrypcyjnym w dużej części. Ale najbardziej satysfakcjonujące rzeczy nigdy nie należą do najłatwiejszych. Dla mnie bycie częścią Grupy Empik to była i zawsze będzie ekscytująca podróż. I zawodowa, i osobista – podsumowuje Szmidt-Belcarz.

Zanim dołączyła do spółki Empik, Ewa Szmidt-Belcarz zajmowała stanowisko partnera w McKinsey & Company, gdzie kierowała pionem sprzedaży detalicznej i dóbr konsumenckich. Została awansowana na stanowisko globalnego Partnera w McKinsey & Company. Wcześniej zajmowała różne stanowiska w pionach marketingu firm działających na rynku dóbr konsumenckich w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk