W czwartek ruszają wypłaty czternastych emerytur; świadczenie trafi w sumie do 9 mln osób

Karol Kwiatkowski22 sierpnia, 202214 min

W czwartek pierwsi emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku. Kolejni seniorzy dodatkowe pieniądze otrzymają wraz z wrześniowym świadczeniem. W sumie czternastki trafią do około 9 mln osób.

Czternasta emerytura na rękę wyniesie 1217,98 zł. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł.

„To kolejny przykład prowadzonej przez rząd Zjednoczonej Prawicy kompleksowej polityki wsparcia seniorów. W obecnej, trudnej sytuacji geopolitycznej, spowodowanej m.in. szantażem energetycznym Rosji, wzmacniamy rządowe wsparcie dla emerytów i rencistów. Zdajemy sobie sprawę, że teraz może być ono szczególnie potrzebne, stąd decyzja o wypłacie dodatkowego świadczenia” – przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Podkreśliła, że w sumie w ramach trzynastki i czternastki emeryci pobierający niskie lub przeciętne świadczenia w tym roku otrzymają łącznie na rękę 2435,96 zł (2676,88 zł brutto). „To bardzo ważne wsparcie, które zasili finanse seniorów” – dodała szefowa MRiPS.

Przypomniała, że od początku tego roku wprowadzono zmiany podatkowe, które również przyniosły rozwiązania korzystne dla emerytów i rencistów. „Obecnie emerytury i renty w wysokości do 2,5 tys. zł miesięcznie są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Na tym rozwiązaniu skorzystało 90 proc. emerytów, z czego 70 proc. przestało płacić podatki. Tylko dzięki temu rozwiązaniu przeciętny emeryt będzie otrzymywał rocznie nawet 2 tys. zł netto więcej niż dotychczas” – zaznaczyła minister rodziny.

W ZUS terminy wypłaty czternastek to 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15, 20 września.

W systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc – otrzymają „czternastkę” w październiku.

„Czternastka” będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia z programu „Rodzina 500 plus” dla niesamodzielnych.

Na początku sierpnia minister Maląg poinformowała, że trwają prace nad ustawą wprowadzającą 14. emeryturę na stałe. Zapowiedziała, że ostateczny kształt projektu ustawy zostanie przedstawiony na początku 2023 r. (PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • PI Grembovitz

  22 sierpnia, 2022 at 9:09 am

  Żyjemy w naprawdę bogatym kraju…
  W Polsce jest 10 milionów emerytów i rencistów – pracuje na nich 14 milionów Polaków + Ukraińcy, bez których wszystko by to padło już dawno…
  Ech, życie jest piękne.
  Ps. Z zasiłków bogactwa nie będzie. Choćby nie wiadomo co…

Leave a Reply

Koszyk