Campus Trzaskowskiego finansuje m.in. George Soros

Karol Kwiatkowski22 sierpnia, 202226 min

Campus Polska Przyszłości to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w Polsce dla młodych, aktywnych osób, które chcą mieć wpływ na to w jakim kierunku będzie rozwijała się Polska w następnych latach i pokoleniach – piszą organizatorzy na oficjalnej stronie wydarzenia. Przyjrzyjmy się sponsorom i partnerom tego wydarzenia.

Campus Polska Przyszłości to ponad 200 wydarzeń różnych dyscyplin w tym także rozrywkowych. Będą wykłady, panele, debaty i warsztaty, ale także spektakle teatralne, koncerty i imprezy sportowe. Wydarzenia w Polsce i na świecie, społeczeństwo przyszłości, prawa człowieka, kultura, technologia, zdrowie i sport – to zagadnienia, wokół których będzie budowana dyskusja.

Wśród tegorocznych gości są m.in. ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński, więzień Auschwitz Marian Turski, Tomasz Terlikowski, Adam Bodnar czy Garri Kasparow.

Partnerzy Campusu

W mediach w poniedziałek pojawiła się na oficjalnym profilu Campusu poniższa grafika.

Przeanalizujmy wybrane podmioty.

Open Society Foundations

Według Wikipedii to fundacja założona w 1993 r. w Stanach Zjednoczonych przez George’a Sorosa – amerykańskiego miliardera, pochodzącego z żydowskiej rodziny węgierskiej. Nazwa fundacji pochodzi od książki „Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie” Karla Poppera, którego George Soros był uczniem.

Jeśli ktokolwiek miał wątpliwości związane z międzynarodowymi powiązaniami Rafała Trzaskowskiego, który jest pomysłodawcą i organizatorem Campusu, to teraz nie powinien ich mieć. Jego event finansuje George Soros, wprawdzie nie bezpośrednio, ale przez swoją fundację.

Bloomberg Philanthropies

Tu sklei założycielem jest inny miliarder Michael Rubens Bloomberg, amerykański przedsiębiorca, polityk i filantrop, w latach 2002–2013 burmistrz Nowego Jorku. Jest współzałożycielem, prezesem i większościowym właścicielem agencji prasowej Bloomberg L.P. Z majątkiem netto wartym ponad 54 miliardów dolarów jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

Przedsiębiorca chce ograniczenia dostępu do broni i chętnie finansuje kampanie wyborcze tych polityków, którzy ten dostęp chcą ograniczyć. Walczy też o ekologię i i od dawna opowiada się za polityką walki ze zmianami klimatu.

Fundacja Wolności Gospodarczej

Prezesem zarządu fundacji, która powstała w 2021r., jest Arkadiusz Muś. Od 2010 roku Muś zasiada w Radzie Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju FOR, której założycielem jest profesor Leszek Balcerowicz.  Jest również członkiem Rady Gospodarczej – Zespołu Doradców ds. Gospodarczych przy Marszałku Senatu RP, a także członkiem Komisji Trójstronnej (ang. Trilateral Commission).

Konrad Adenauer Stiftung

Niemiecka organizacja pozarządowa. Jest fundacją polityczną o profilu chadeckim, powiązaną z CDU. Fundacja jest uważana za wiodący niemiecki think tank i jeden z najbardziej wpływowych ośrodków analitycznych na świecie.

Fundacja im. Heinricha Bölla

Niemiecka fundacja o profilu lewicowo-liberalnym i proekologicznym, bliska ideowo partii Zielonych. Fundacja jest prawnie niezależnym bytem o statusie zarejestrowanego stowarzyszenia.

Wymienione powyżej organizacje to główni partnerzy, czyli sponsorzy Campusu Trzaskowskiego. Soros, Bloomberg i fundacje niemieckie, które są ewidentnie polityczne.

Warto wymienić kilku partnerów merytorycznych, jak Balcerowiczowe Forum Obywatelskiego Rozwoju, Krytykę Polityczną i Kulturę Liberalną. Najbardziej jednak zastanawia, co robi wśród nich Klub Jagielloński, którego filarami podobno są republikanizm, konserwatyzm i katolicka nauka społeczna. Żaden z tych filarów nie będzie poruszany na Campusie, no chyba, że będą chcieli coś wyszydzić.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

Leave a Reply

Koszyk