Kukiz: wprowadzenie sędziów pokoju to jest klucz do prawdziwej reformy sądów

Karol Kwiatkowski19 sierpnia, 202215 min

Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju to jest klucz do prawdziwej reformy sądów. Od tego trzeba było zacząć; od sędziów wybieranych przez obywateli i od odpartyjniania sądów – powiedział PAP lider Kukiz’15 Paweł Kukiz. Reforma Zbigniewa Ziobry polega na tym, że z sądów klanowych mamy nagle sądy partyjne – ocenił.

Szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro był pytany w czwartek w Programie Trzecim Polskiego Radia o wypowiedź Pawła Kukiza, w której stwierdził, że jeśli do jesieni nie zostaną uchwalone ustawy o sędziach pokoju oraz o referendum lokalnym, to przestanie głosować wspólnie z PiS. Kukiz powiedział też, że Solidarna Polska i jej lider, Zbigniew Ziobro „od wielu lat blokują sędziów pokoju” i zwodzą Kukiz’15 w tej sprawie.

„My jesteśmy gotowi poprzeć ustawę o sędziach pokoju, z pewnymi korektami między innymi takimi, które wyeliminują zmiany prowadzące do złagodzenia odpowiedzialności karnej za niektóre poważne przestępstwa. Natomiast nie możemy się zgodzić na taką sytuację, że uchwalenie ustawy o sędziach pokoju zablokuje możliwość dalszej reformy sądownictwa. Jesteśmy gotowi tę ustawę poprzeć, jeśli równolegle będzie procedowana i uchwalona ustawa o spłaszczeniu struktury sądownictwa” – powiedział Ziobro.

Odnosząc się w rozmowie PAP do słów szefa resortu sprawiedliwości Kukiz podkreślił, że „wprowadzenie instytucji sędziów pokoju to jest klucz do prawdziwej, rzetelnej reformy sądów”. „Od tego trzeba było zacząć – od sędziów wybieranych przez obywateli, od odpartyjniania sądów, od odsitwowienia sądów, od tego najniższego poziomu” – dodał.

„Reforma Zbigniewa Ziobry polega na tym, że z sądów klanowych mamy nagle sądy partyjne, sądy polityczne. Dzisiaj jest to sąd Ziobry, jutro będą to sędziowie innej partii, jeśli ta wygra wybory, a sędziowie mają być pod kontrolą obywatelską, a nie ministrów sprawiedliwości” – ocenił lider Kukiz’15.

Kwestia wprowadzenia instytucji sędziów pokoju, to jedna ze sztandarowych propozycji programowych Kukiz’15. Ostatecznie projekt podpisany przez prezydenta wpłynął do Sejmu na początku listopada ub. roku.

Zgodnie z tą propozycją, sądy pokoju mają zajmować się najprostszymi sprawami, które – jak mówił prezydent – stanowią utrapienie i blokują sądy rejonowe. Sędziowie pokoju mają rozstrzygać przede wszystkim sprawy wykroczeniowe i wybrane występki, gdzie wartość szkody nie przekracza 10 tys. zł. Do sądów pokoju trafiać mają też sprawy cywilne w tym: próby ugodowe, sprawy o alimenty, sprawy o naruszenie posiadania czy sprawy w postępowaniu uproszczonym. Od rozstrzygnięć sądów pokoju będzie przysługiwało odwołanie do sądów rejonowych.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • PI Grembovitz

  22 sierpnia, 2022 at 1:47 pm

  Obywatelu Pawle Kukiz!
  To będą raczej „sędziowie spokoju„!
  I za ciężkie pieniądze polskich i naiwnych, głupich /?!/ podatników + ZUS na ich starość, no bo nie teraz! Zresztą po co płacić, niech płacą na nich tam inni frajerzy, czyli reszta Polaków.
  /„PRL a dziś: za komuny to nic nie było a wszystko było; a teraz wszystko jest a nic nie ma„, ze: „ŚwK„/.
  Ps. Uwaga, nadal trzeba omijać sądy, procesy i prawników jak zawsze, i wszędzie!
  Por. Logika /dla/ prawników.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk