Ponad 2 mln zł odszkodowań za powikłania po szczepieniach na COVID-19

Karol Kwiatkowski18 sierpnia, 202215 min

Rzecznik Praw Pacjenta przyznał 108 osobom łącznie ponad 2,2 mln zł odszkodowań za powikłania po szczepieniach przeciw COVID-19. Wniosków o odszkodowania było jednak dziesięć razy więcej, bo od 12 lutego Rzecznik otrzymał 1165 wniosków o przyznanie świadczenia kompensacyjnego.

W Polsce od początku szczepień przeciwko COVID-19 podano już ponad 55 mln. dawek szczepionki. Szacuje się że prawie 60% populacji jest w pełni zaszczepiona.

Odszkodowania za powikłania poszczepienne są wypłacane z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych, który powstał w lutym tego roku. Finansowany jest z budżetu państwa, a jego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. I właśnie rzecznik Bartłomiej Chmielowiec chwali się teraz sukcesem. „Fundusz zdaje egzamin i sprawnie realizuje założone cele. Jego działalność owocuje konkretną i szybką pomocą dla osób, które doznały ciężkiego odczynu poszczepiennego i zasługują na rekompensatę w tym zakresie” – pisze w komunikacie rozesłanym do mediów. Po pół roku od wejścia ustawy w życie przyznano już łącznie ponad 2,2 mln zł odszkodowań.

Po wstępnej analizie zajęto się 699 sprawami. Jednak działający przy Biurze RPP zespół ds. szczepień, w którym zasiada sześciu lekarzy z tytułami naukowymi, uznał, że w 418 przypadkach nie ma wystarczających podstaw do wszczęcia postępowania. „Działo się tak najczęściej z powodu niespełnienia podstawowego wymogu wskazanego w ustawie, jakim jest pobyt w szpitalu przez co najmniej 14 dni” – tłumaczy Biuro RPP.

Gdyby nie ustawowa bariera 14 dni hospitalizacji, Rzecznik musiałby – co sam zresztą przyznaje – rozpatrywać więcej wniosków i wydać więcej decyzji o przyznaniu odszkodowania.

„Statystyki, zarówno jeśli chodzi o liczbę decyzji przyznających świadczenie kompensacyjne, jak i zgłoszonych NOP-ów, jednoznacznie potwierdzają wysoki poziom bezpieczeństwa szczepionek. Trzeba mieć bowiem świadomość, że wykonana została dotąd ogromna liczba blisko 55,5 mln szczepień. Do poważnych działań niepożądanych dochodzi zaś bardzo rzadko. Utworzenie Funduszu jest wyrazem odpowiedzialności Państwa, które zachęca obywateli do szczepień – w interesie indywidualnym, ale też zbiorowym” – mówi Bartłomiej Chmielowiec.

Rzecznik wydał dotąd 370 decyzji, w tym 108 pozytywnych. Średnia przyznana kwota to blisko 20,5 tys. zł. Czterech pacjentów otrzymało świadczenie w najwyższej możliwej kwocie, czyli 100 tys. zł. Łączna suma przyznanych świadczeń opiewa na ponad 2 mln 210 tys. zł.

Decyzje pozytywne dotyczą szczepionek: Comirnaty – 52,8 proc., Vaxzevria (dawniej AstraZeneca) – 28,7 proc., Jcovden (dawniej Janssen) – 12 proc. i Spikevax  (dawniej Moderna) – 6,5 proc. Porównując to do udziału poszczególnych szczepionek w ogólnej liczbie wykonanych w Polsce szczepień są to odsetki istotnie niższe w przypadku Comirnaty, a zdecydowanie wyższe – w odniesieniu do szczepionek Vaxzevria i Jcovden.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Dr. Paul Kopetzky

    18 sierpnia, 2022 at 12:30 pm

    Nie trzeba było się szczepić… ale dlaczego polski, naiwny a może i głupi /?!/ podatnik ma za to płacić?!

Leave a Reply

Koszyk