Ozdoba: doniesienia o rtęci w Odrze to manipulacja, wykorzystywana do celów politycznych

Karol Kwiatkowski16 sierpnia, 202214 min

Doniesienia o rtęci w Odrze to manipulacja, wykorzystywana do celów politycznych; w próbkach nie stwierdzono dotąd przekroczeń – powiedział w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

Wiceminister akcentował na antenie TVP Info, że doniesienia o znacznym przekroczeniu poziomu rtęci w Odrze zostały zdementowane.

„Oficjalne stanowisko, które wpłynęło do ministerstwa klimatu ze strony niemieckiej potwierdza, że w próbkach wody nie stwierdzono przekroczeń rtęci. Tak samo nie stwierdzono ich po stronie polskiej. Zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie – nie stwierdzono zawartości rtęci. Co więcej, w rybach pod względem zawartości metali ciężkich, w tym wypadku rtęci, również jej nie stwierdzono” – wskazał wiceminister.

„To jest celowa manipulacja, która miała wywołać destabilizację i wykorzystać ją do celów politycznych” – ocenił. Wskazał, że „w parametrach dotyczących wody potrafi wystąpić rtęć” i są określone normy związane z bezpieczeństwem ludzi.

„Jak ktoś pyta zero-jedynkowo, to tak jakbyśmy dyskutowali, że w wodzie znaleziono chlorek sodu. Chlorek sodu to sól. To jest manipulacja, która jest obecnie stosowana. Zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie – nie stwierdzono rtęci. Nie stwierdzono w rybach. A to, co w tej chwili robi opozycja, to naprawdę szukanie sensacji, wywoływanie paniki i próba zbicia kapitału politycznego na czymś, co w tej chwili jest wyjaśniane” – powiedział wiceminister.

Pytany o oceny, że działania podjęto zbyt późno, Ozdoba stwierdził, że osobiście negatywnie ocenia zarządzanie kryzysowe na poziomie województwa dolnośląskiego. „Zbyt późna informacja do pana premiera, do mnie, czy też innych osób, które mogły z poziomu centralnego reagować. To świadczy, że najprawdopodobniej zbagatelizowano problem. Przyjdzie czas na wyjaśnienia” – dodał.

Ministerstwo środowiska RFN poinformowało w poniedziałek, że Niemcy i Polska chcą przeciwdziałać masowej śmierci ryb w Odrze, tworząc wspólną grupę zadaniową. Eksperci z obu krajów mają ściśle współpracować w celu ustalenia przyczyn katastrofy oraz opracowywania niezbędnych środków. „Rtęć nie wydaje się być przyczyną śmierci ryb” – stwierdziła minister środowiska RFN Steffi Lemke. Federalny resort środowiska stwierdził, że nadal nie ma informacji, co dokładnie spowodowało śmierć ryb w Odrze. Badania próbek wody i ryb w Brandenburgii nadal trwają. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • PI Grembowicz

  16 sierpnia, 2022 at 10:28 am

  Te śnięte ryby to jest coroczny efekt lata – wysokiej temperatury wody i brudu rzeki Odra, ponieważ Odra była zawsze brudna (zresztą jak kochana Wisła), podobnie jak cały Dolny Śląsk /poniemieckie i poprotestanckie Breslau – 50%, Liegnitz – 100 % etc./.
  Można sprawdzić organoleptycznie, choć nie radzę… A fe.
  Tak jest smutna prawda o naszej obecnej Polsce ludowej – jej ciągu dalszym po 1989 roku.
  Nieprawdaż?!

Leave a Reply

Koszyk