Amnesty International: Ukraińska taktyka wojskowa stanowi zagrożenie dla ludności cywilnej

Karol Kwiatkowski14 sierpnia, 202233 min

Amnesty International stwierdziła 4 sierpnia, że podczas odpierania rosyjskiej inwazji wojska ukraińskie naraziły ludność cywilną na niebezpieczeństwo, zakładając bazy wojskowe w zaludnionych obszarach mieszkalnych takich jak szkoły i szpitale, a także obsługując w tych miejscach systemy broni.

Według AI taka taktyka narusza międzynarodowe prawo humanitarne i zagraża ludności cywilnej, ponieważ obiekty cywilne stają się celami wojskowymi. Wynikające z tego rosyjskie uderzenia w zaludnione obszary zabiły cywilów i zniszczyły cywilną infrastrukturę.

Obrona nie zwalnia ukraińskich wojskowych z przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego

– stwierdza Amnesty.

Nie każdy rosyjski atak udokumentowany przez Amnesty International podążał jednak za tym schematem. W niektórych innych lokalizacjach, w których według Amnesty International Rosja dopuściła się zbrodni wojennych (w tym w niektórych obszarach miasta Charkowa), organizacja nie znalazła dowodów na to, że siły ukraińskie znajdowały się na obszarach cywilnych.

Wysłannicy Amnesty International byli świadkami, jak w pięciu miejscach siły ukraińskie używały szpitali jako  baz militarnych. W dwóch miastach w budynkach oddziałów szpitalnych przebywały, odpoczywały i jadły posiłki dziesiątki żołnierzy. W innym mieście żołnierze otworzyli ogień niedaleko  znajdującej się tam kliniki.

W miasteczkach i wsiach Donbasu oraz okolicach Mikołajowa AI stwierdziła, że ukraińskie wojsko rutynowo zakłada bazy wojskowe w szkołach. Od początku okupacji edukacja w szkołach została tymczasowo zawieszona. W większości przypadków gmachy szkół były jednak położone blisko zamieszkałych osiedli.

Źródło: Amnesty.org

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

3 comments

 • PI Grembowicz

  16 sierpnia, 2022 at 9:53 am

  Jak?! Ile wam za to zapłaciła Rosja, Putin, Rosjanie?!
  To Rosja jest jak widać codziennie czystym złem – suicidal tendencies… – „król jest nagi„.
  Putin i Rosjanie zniszczyli życie wielu ludziom dlatego musi za to odpowiedzieć: izolacja, alienacja, unicestwienie na własne życzenie.
  Rosję trzeba zniszczyć i pogrzebać na sto i więcej lat, aby był spokój i można było żyć normalnie – zwyczajnie – spokojnie, zarówno tam jak i tu.
  Wszędzie gdzie pojawiają się, dziś i kiedyś, Rosjanie panuje chaos; oni sieją śmierć i zniszczenie, pogrom, dlatego muszą zginąć, sczeznąć jak artyści. Ciemnota. Dziadostwo. Ludzka nędza.
  Kiedy nowa Norymberga dla obecnej Rosji, Putina, Rosjan?!?!
  Dosyć europejskiej tolerancji dla Rosji, Rosjan, Putina. Czy jest jeszcze instynkt europejski?! Unijny – niemiecki raczej nie…
  Oni już sami skazali się na śmierć cywilną, prawną, każdą.
  Od nich, stamtąd, gdziekolwiek są Rosjanie, uciekają nawet zwierzęta, dzikie i udomowione… wilcy, psy, szukając bezpieczeństwa albo nowego pana, wolności!
  Rosjanie i ta ich kolejna idiotyczna wojna nie niosą ze sobą nic pozytywnego, konstruktywnego, żadnego przełomu, rozwoju, postępu. To wszystko toczy się zresztą siłą inercji, rozpędu, bez kontroli, myśli, idei. Jest tylko chora ruska nienawiść, złość, zawiść; że ktoś śmiał iść swoją drogą i nie słuchać jak dawniej sowieckiej władzy i bata.
  Ostrzeliwanie elektrowni atomowej przez Rosjan, trzymanie tam swych wojsk i broni – czy to nie jest rosyjskie zbydlęcenie?! Zastraszenie?! Każdego?! Racjonalnie?!
  Putin, Rosjanie, Rosja uderzają w najsłabszych i nie mogących się bronić, czyli cywilów ukraińskich, zwierzęta, przedmioty, czyli dokładnie tak jak wiek temu i wcześniej w Historii.
  Rosja chce wciągnąć jak najwięcej państw, wojsk, sąsiadów do wojny, aby rozłożyć jakby co odpowiedzialność za wojnę i mieć alibi, że nie tylko ona jedna walczy i… ginie.
  Źle się stało, że zaraz po 24.02.`22 wojska pod flagami Europy, NATO lub ktokolwiek poza samymi Ukraińcami /np. jako ONZ/ nie wkroczyły na Ukrainę, zresztą tak jak podobnie źle się stało, iż po 01.09.`39 świat, Europa odsunęły się de facto mówiąc po cichu: „to jeszcze nie jest nasza wojna„. A dlaczego?! Ponieważ wojny te szybko by się skończyły dla Rosji, Rosjan, Putina. I oczywiście dla reszty świata. Pokojowo. Bez takich zniszczeń.
  Putin i Rosjanie zepsuli nam ten rok i ciąg dalszy wieku XXI – muszą za to zapłacić te bandyckie, psie syny.
  Skoro można tak bezkarnie i za przyzwoleniem świata bombardować Ukrainę – ludzi – miasta, dlaczego nie można by tak samo zrównać z ziemią za to samej Rosji – kremla – Putina?! Mauzoleum Lenina, Stalina!
  Rosjanie nie przyznają się do wojennych i militarnych klęsk czy zwycięstw, ponieważ nie o to im idzie. Im chodzi tylko o zabijanie, niszczenie, dominację. Sukces nawet by im szkodził, bo nie wiedzieliby, co z nim zrobić pożytecznie i użytecznie, nawet dla siebie tak naprawdę.
  Jak widać nadal można bezkarnie w świecie zabijać, napadać kraść obce terytoria… ludzkość to już i znowu porażka, nawet p dwóch wojnach światowych?!
  Nie ma i nie było żadnego rosyjskiego imperium, jest tylko miałkość i mierność tchórzy.
  Niech żyją himarsy, do dzieła! Naprzód!
  Sprawiedliwie i bez przebaczenia.
  Na pohybel bolszewickiej Rosji tow. Putina!

  • PI Grembowicz

   16 sierpnia, 2022 at 2:47 pm

   … komunistyczne, lewackie, polityczno-poprawnościowe AI do likwidacji, dekapitacji, segregacji.

 • PI Grembowicz

  16 sierpnia, 2022 at 2:45 pm

  … Kurdupel, twardogłowy, beton partyjny i rozwodnik z kremla – tow. WW Putin – idzie na całość, chyląc się, siebie oraz swój naród konsekwentnie ku samobójczej śmierci i dlatego przestawia rosyjską a właściwie ruską i czerwoną gospodarkę jak tor na rozpadającą się bocznicę.
  Na końcu tego toru i tunelu bez światła i nadziei jest śmierć. Tam jest ich śmierć.
  Ich sprawa. Bez straty i łez.

Leave a Reply

Koszyk