Kukiz: warunkiem startu z list PiS przyjęcie m.in. ustawy o sędziach pokoju

Magdalena Targańska13 sierpnia, 202224 min

Jesteśmy otwarci na wspólny start z Pawłem Kukizem z list PiS – powiedział PAP rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel. Kukiz stawia warunek dotyczący m.in. przyjęcia ustawy o sędziach pokoju.

„Jesteśmy otwarci na wspólny start z Pawłem Kukizem” – powiedział PAP Fogiel i dodał, że Kukiz otrzymał ze strony Prawa i Sprawiedliwości propozycję startu ze wspólnej listy w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

W rozmowie z PAP Paweł Kukiz odniósł się do propozycji PiS. „Nie będę rozmawiał o wspólnym starcie do momentu, kiedy nie zostanie uchwalona ustawa o sędziach pokoju i zmiana ustawy o referendach lokalnych, która obniża próg frekwencyjny przy odwołaniu burmistrza, wójta, prezydenta miasta” – powiedział. „Gdyby to zostało spełnione i gdyby była zapowiedź zmiany ordynacji wyborczej w kadencji 2023-2027 na model mieszany z uwzględnieniem jednomandatowych okręgów wyborczych – to jak najbardziej” – dodał.

Fogiel przyznaje, że choć w kwestii zmian ustawy o referendach nie ma decyzji, to sytuacja ws. sędziów pokoju ma bardziej konkretną perspektywę. „Liczymy, że sędziów pokoju uda się w październiku uchwalić całościowo razem ze spłaszczeniem struktur sądów” – mówi.

Obaj politycy przyznają, że dotychczasowa współpraca między ugrupowaniami układa się pomyślnie i jako przykład podają, że szereg propozycji Kukiza zostało uchwalonych, m.in. ustawa antykorupcyjna, ustawa dotycząca marihuany medycznej czy wyrównanie świadczeń dla matek na emeryturze.

Kukiz jednak podkreśla, że dwie kluczowe kwestie – sędziowie pokoju i referenda lokalne – jeszcze zostały. „Zbliżają się wybory. Ja muszę mieć to uchwalone natychmiast, żeby w ogóle rozmawiać o wspólnym starcie” – mówi PAP. Jak zaznaczył, jeżeli wspomniane przez niego ustawy nie zostaną uchwalone do przełomu września i października – nie będzie wspólnego głosowania z PiS.

Umowa programowa pomiędzy Pawłem Kukizem a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim została podpisana w czerwcu ub. r. Kaczyński mówił wówczas, że porozumienie zakłada, że PiS poprze „szereg ustaw ważnych dla programu Kukiz’15, na początku takie jak antykorupcyjna, o dniu referendalnym i bardzo ważna o sędziach pokoju”, a politycy Kukiz’15 będą wspierać program Polski Ład i „to wszystko, co jest potrzebne, żeby ten układ polityczny, który dzisiaj jest w parlamencie, Sejmie polskim, trwał”. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

2 comments

 • Dr. Paul Kopetzky

  18 sierpnia, 2022 at 12:44 pm

  Jacy sędziowie?! Znoju?!
  To od trudu i pracowitości, więc raczej nie…

 • Dr. Paul Kopetzky

  18 sierpnia, 2022 at 12:47 pm

  Obywatelu czy już towarzyszu Pawle Kukiz a ty kiedyś – a widziałem to jak inni, że w sejmie po głosowaniach i przemowach o demokracji, tolerancji i niemieckiej UE – przybiłeś piątkę Palikotowi…
  Spalony – zatopiony!

Leave a Reply

Koszyk