Gawkowski: albo dostaniemy pieniądze z KPO, albo czeka nas gospodarcza śmierć

Magdalena Targańska10 sierpnia, 20227 min

Albo Polska otrzyma pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, albo czeka nas śmierć gospodarcza; Eurostat prognozuje, że w 2023 r. inflacja w Polsce będzie najwyższa w Europie – powiedział w środę PAP.PL szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w poniedziałkowym wywiadzie dla tygodnika „Sieci” odniósł się do relacji Polski z Brukselą w kontekście odblokowania środków z unijnego Funduszu Odbudowy, które mają być rozdysponowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy. „Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, ale ustępstwa nic nie dały. Była umowa – z naszej strony dotrzymana. Z tamtej złamana. Czas wyciągnąć wnioski” – powiedział Kaczyński.

Gawkowski w Studiu PAP stwierdził, że to PiS jest odpowiedzialne za to, że środki z KPO nie trafiły jeszcze do Polski. „Albo dostaniemy pieniądze z KPO, albo czeka nas gospodarcza śmierć” – stwierdził. Zaznaczył, że inne państwa korzystają z Funduszu Odbudowy. „My nie, dlatego w Polsce jest jedna z najwyższych inflacji, a Eurostat prognozuje, że w 2023 roku będzie najwyższa w Europie” – dodał.

Zdaniem szefa klubu Lewicy, brak wypłaty środków z KPO ze strony Komisji Europejskiej wynika z niedotrzymania przez Polskę zobowiązań w sprawie zmian w systemie dyscyplinarnym sędziów.

„Lewica przed tym przestrzegała, składając też projekt ustawy. Co zrobiło Prawo i Sprawiedliwość? Zmieniło nazwę (z Izby Dyscyplinarnej na Izbę Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego – PAP)” – powiedział. Dodał, że Polacy chcą być w UE, ale „Kaczyński obrał kurs, w którym nie chciałby, żeby Polska była w UE”.

15 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie, z którą przestała istnieć Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstaje Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Prezydent – kierując w lutym tego roku projekt do Sejmu – podkreślał, że jego celem jest naprawienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju oraz „danie rządowi narzędzia” do zakończenia sporu z Komisją Europejską i odblokowania Krajowego Planu Odbudowy. Zmian w SN oczekiwała Komisja Europejska w związku z decyzją Trybunału Sprawiedliwości UE z lipca ub. roku. KE m.in. od zmian w tym zakresie uzależniała akceptację Krajowego Planu Odbudowy i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in., że polski KPO „zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji” i że „Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy”.

W końcu lipca szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała „DGP”, że aby otrzymać środki z Krajowego Planu Odbudowy, Polska musi wywiązać się z zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych. Przyznała, że nowe prawo jest ważnym krokiem, jednak „nowa ustawa (nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym – PAP) nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej”. Von der Leyen podkreśliła, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, co jeszcze nie nastąpiło. „W szczególności nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa. Jesteśmy w kontakcie z władzami polskimi w tych kwestiach i zależy nam na znalezieniu rozwiązania” – dodała.

Cały wywiad z szefem klubu Lewicy Krzysztofem Gawkowskim jest pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1394569,gawkowski-o-stanowisku-lewicy-w-sprawie-rzadowego-projektu-doplat-do-paliw. (PAP)

 

Rozmawiała: Anna Nartowska

Autorzy: Anna Nartowska, Adrian Kowarzyk

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk