Prezes PSL: wykluczam koalicję z PiS

Magdalena Targańska9 sierpnia, 202224 min

Koalicji PSL z PiS jak widać nie ma i nie będzie, nie jesteśmy nią zainteresowani, ja ją wykluczam – oświadczył we wtorek w rozmowie z PAP.PL szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. PiS chciał zlikwidować PSL, a trudno wchodzić w koalicję z tymi, którzy próbują cię zlikwidować – dodał.

Szef PSL zapytany został w Studiu PAP, czy kategorycznie wyklucza jakąkolwiek koalicję PSL z PiS. Pod koniec lipca prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że takie rozmowy były prowadzone, jednak „byłoby trudno o koalicję”.

„Tej koalicji nie będzie, jak widać jej nie ma i nie będzie. Nie jesteśmy nią zainteresowani. Ja ją wykluczam” – oświadczył szef PSL.

Kosiniak-Kamysz dodał, że PiS jest partią, która chciała „zlikwidować PSL”. „Przecież to mówiła (była – PAP) rzecznik tej partii pani Beata Mazurek, że powinniśmy być zlikwidowani, więc trudno wchodzić w koalicje z tymi, którzy cię próbują likwidować” – zaznaczył, odnosząc się do wypowiedzi Mazurek, która po ujawnieniu w 2018 roku kolejnych nagrań z restauracji „Sowa i Przyjaciele” stwierdziła, że „PSL powinien być wyeliminowany z życia publicznego”.

Lider PSL podkreślił, że najlepszym wyjściem w kontekście przyszłorocznych wyborów parlamentarnych będzie wystartowanie partii opozycyjnych w dwóch blokach. „To jest wielka szansa na stabilne rządy, na możliwość rządzenia, łącznie z tym, że ta większość nie będzie większością minimalną, tylko dającą taką dużą zwrotność i dużą sprawność rządzenia” – powiedział.

Pytany o możliwość startu ze wspólnej listy PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni odpowiedział, że widzi wiele punktów wspólnych między obiema partiami dotyczącymi „choćby dotyczące energetyki odnawialnej, podejścia do Unii Europejskiej, czy spraw konstytucji i praworządności”.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył jednocześnie, że dla PSL ważne są „wartości chrześcijańskie, tradycyjne, narodowe, ludowe”. „To jest coś, co jest bardzo ważne i chcemy to mocno akcentować” – podkreślił.

Cały wywiad z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem do przeczytania tutaj. (PAP)

autor: Adrian Kowarzyk

Udostępnij:

Magdalena Targańska

2 comments

 • PI Grembowicz

  10 sierpnia, 2022 at 1:14 pm

  A co ma tak w ogóle ten PSL/ZSL z chłopstwem?!
  No może poza jajami?!
  To nie jest żart.
  Kamyk wracaj na pole, obory, do krów… jako felczer.

  Reply

 • Makaron

  10 sierpnia, 2022 at 8:08 pm

  Kamyk kukiz też cie nazwał…. a jednak koalicje na krótko zawiązałeś tygrysku

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk