Z. Ziobro o noweli Kodeksu karnego: ufam, że ta zła decyzja Senatu zostanie w Sejmie obalona

Karol Kwiatkowski4 sierpnia, 20226 min

Ufam, że ta zła decyzja frontu obrony przestępców w polskim Senacie, w postaci opozycji – PO, PSL-u i Lewicy – zostanie obalona w polskim Sejmie, gdzie Zjednoczona Prawica na szczęście ma większość – podkreślił w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Senat odrzucił w czwartek nowelizację Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców. Jak podkreślono w komunikacie Senatu po głosowaniu, „zdaniem większości senatorów ustawa w nieuzasadniony sposób zaostrza kary”. „W ich ocenie tak daleko idącymi zmianami w ustawie powinna zająć się komisja kodyfikacyjna” – czytamy.

Do decyzji Senatu Ziobro odniósł się na konferencji prasowej. „Ufam, że ta zła, fatalna decyzja frontu obrony przestępców w polskim Senacie, w postaci opozycji – PO, PSL-u i Lewicy – zostanie obalona w polskim Sejmie, gdzie Zjednoczona Prawica na szczęście ma większość” – podkreślił minister sprawiedliwości.

Według niego, „wtedy, kiedy mamy do czynienia z tymi najcięższymi zbrodniami takimi, jak czyny pedofilskie, zgwałcenia, morderstwa, i z takimi sprawcami, którzy wykazują już wynaturzenie, wręcz deprawację głęboko posuniętą, tam musimy stosować te kary najsurowsze, najtwardsze i przestępcy muszą się bać”.

„Po drugie, kara musi być sprawiedliwa w takich wypadkach, by ofiara miała przekonanie, że wymiar sprawiedliwości ma sens, że też pewna trauma dodatkowa, którą jest przeżycie osoby na sali rozpraw ma sens. I że sprawca zostanie ukarany w sposób sprawiedliwy” – dodał minister.

I po trzecie – jak mówił – „kara powinna też mieć zadanie izolacji tych właśnie niepoprawnych bandytów”. „Bo, jeżeli taki pedofil, który – mamy wiele takich przypadków – po łagodnym wyroku miłosiernego sądu wychodzi na wolność i znowu gwałci jakąś dziewczynkę, czy chłopca, i znowu dopuszcza się okrutnego gwałtu to, co to jest, jeśli nie bezrozumne stosowanie prawa przez niektóre sądy. I chcemy temu zapobiec” – powiedział Ziobro.

„Chcemy dawać ochronę nie bandytom, nie pedofilom, tylko dzieciom w tym wypadku. I dlatego ten Kodeks karny również zakłada likwidację możliwości przedawnienia wobec tego rodzaju zbrodni pedofilskich na dzieciach, jak i gwałtów ze szczególnym okrucieństwem” – podkreślił minister sprawiedliwości.

Odrzucona przez Senat nowelizacja podnosi górną granicę terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat przy jednoczesnej likwidacji osobnej kary 25 lat więzienia. Wydłużono też okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat. Nowela wprowadza też nowy typ przestępstwa – przyjęcie zlecenia zabójstwa oraz kary za przygotowanie do zabójstwa.

Zmiany przewidują też wprowadzenie kary tzw. bezwzględnego dożywocia, czyli kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia. Decyzja o tym będzie zależała od uznania sądu, który będzie mógł wymierzyć tę karę w dwóch sytuacjach: jeżeli sprawca był skazywany już wcześniej za najpoważniejsze, określone przestępstwa lub jeżeli jego wyjście na wolność będzie zagrażało bezpieczeństwu ludzi.(PAP)

autor: Edyta Roś, Mateusz Mikowski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk