Rosja oskarża USA o bezpośrednie zaangażowanie w „konflikt na Ukrainie”

Karol Kwiatkowski3 sierpnia, 202215 min

Rosja oskarżyła we wtorek Stany Zjednoczone o bezpośrednie zaangażowane w „konflikt na Ukrainie”, ponieważ, według Moskwy, amerykańscy szpiedzy zatwierdzali i koordynowali ukraińskie ataki rakietowe na siły rosyjskie.

Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała najpoważniejszy kryzys w stosunkach między Rosją a Zachodem od czasu kryzysu kubańskiego w 1962 r., kiedy wielu ludzi obawiało się, że świat znajduje się na krawędzi wojny nuklearnej.

Rosyjski wiceminister obrony, Siergiej Szojgu, powiedział gazecie Telegraph, że Waszyngton koordynuje ataki rakietowe HIMARS.

„Wszystko to niezaprzeczalnie dowodzi, że Waszyngton, wbrew twierdzeniom Białego Domu i Pentagonu, jest bezpośrednio zaangażowany w konflikt na Ukrainie” – powiedział minister obrony.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że chce, aby Ukraina pokonała Rosję i dostarczy Kijowowi wartą miliardy dolarów broń, ale nie chce bezpośredniej konfrontacji między żołnierzami amerykańskimi i rosyjskimi.

Rosja poinformowała, że administracja Bidena była odpowiedzialna za ataki rakietowe na cele cywilne na obszarach kontrolowanych przez wspierane przez Rosję siły we wschodniej Ukrainie.

„To administracja Bidena jest bezpośrednio odpowiedzialna za wszystkie zatwierdzone przez Kijów ataki rakietowe na obszary mieszkalne i infrastrukturę cywilną na zaludnionych obszarach Donbasu i innych regionach, które doprowadziły do masowej śmierci cywilów” – powiedział ministerstwo obrony.

Rosja i Zachód bardzo odmiennie definiują to, co dzieje na Ukrainie.

Putin nazywa to „specjalną operacją wojskową”, mającą na celu zapobieżenie, jak mówi, zachodniej próbie wykorzystania Ukrainy do zagrożenia Rosji i ochrony mówiących po rosyjsku przed prześladowaniami ze strony niebezpiecznych nacjonalistów na Ukrainie.

69-letni szef Kremla coraz częściej przedstawia konflikt jako egzystencjalną bitwę z Zachodem, której wynik zmieni światowy porządek polityczny.

Kijów i jego zachodni poplecznicy twierdzą, że zarzuty Putina są bezpodstawne i że nie ma uzasadnienia dla prowadzenia niesprowokowanej wojny przeciwko suwerennemu państwu, którego granice uznała Rosja.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział, że operacja na Ukrainie będzie planowana z siłami rosyjskimi i wspieranymi przez Rosję, które wypychają siły ukraińskie we wschodnim regionie Doniecka.

„Po przejęciu kontroli nad terytorium Ługańskiej Republiki Ludowej Doniecka Republika Ludowa zostaje wyzwolona zgodnie z planem” – powiedział Shoigu czołowym generałom. Powiedział, że niedawno przejęto osady Hryhoriwka, Berestove, Stryapivka, Pokrovske, Semyhirya i Novoluhanske, w tym największą elektrownię cieplną w Europie.

Ani Rosja, ani Ukraina nie ujawniają swoich strat.

Amerykański wywiad szacuje, że do tej pory na Ukrainie zginęło około 15 000 Rosjan – tyle samo, ile sowiecka liczba ofiar śmiertelnych podczas okupacji Afganistanu przez Moskwę w latach 1979-1989.

Według amerykańskich szacunków, straty ukraińskie są prawdopodobnie nieco mniejsze. Ani Ukraina, ani Rosja nie przedstawiły szczegółowych szacunków własnych strat.

Źródło: Reuters

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • PI Grembowicz

  4 sierpnia, 2022 at 10:57 am

  Rosja się wścieka, że ktoś im szyki miesza… Ma czelność! Nie wasz biznes ruskie – azjatyckie matoły…
  Np. taki wojenny dziś Krym jest bardzo ważny dla Ukrainy – strategicznie, ekonomicznie, finansowo, gospodarczo, wojskowo, militarnie, obronnościowo i… wizerunkowo; szczególnie teraz w stanie wojny i po 2014 roku.
  Rosja tak bardzo nienawidzi tego imperialistycznego, kapitalistycznego i złego Zachodu, Europy czy USA oraz ostatnio UK, że coraz bardziej /od lat zresztą/ kocha te ich zakrwawione od wojen i przemocy, wyzysku, nierówności dolary, jachty, bryki, hotele, domki, ziemie, luksusy i inne zakazane, niedostępne im na co dzień frykasy – majtasy.
  Ot taka jest ta ruska ciemnota, świadomość, logika (jak dla prawników) i wiedza…
  Niemcy rzeczywiście mają kłopot z tym gazem czy węglem, ale sami sobie są winni, chcieli oszukać ruskich, tak jak łatwowierny klient chciałby naciągnąć banki, lichwiarski – antypolskie, choć „polskie„ i niepolskie banki.
  „Ruski – Niemiec dwa bratanki i do wódki, i do hulanki„.
  „Historia nie jest nauczycielką życia /przynajmniej nie dla każdego/„.
  „Kiedy spłonie wreszcie m.in. mauzoleum tow. Lenina?! Bo czekamy!„

Leave a Reply

Koszyk