Kolejne 15 osób zatrzymanych w śledztwie dot. wyłudzeń VAT; łącznie jest 271 podejrzanych

Karol Kwiatkowski2 sierpnia, 20225 min
Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie zachodniopomorskiego wydziału Prokuratury Krajowej zatrzymali kolejne 15 osób w śledztwie dotyczącym wyłudzeń VAT. Łącznie w sprawie jest już 271 podejrzanych. Według ustaleń śledczych w wyniku działania grupy straty Skarbu Państwa wstępnie oszacowano na co najmniej 50 mln zł.

Rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz poinformowała PAP, że sprawa dotyczy współpracujących ze sobą i działających w całym kraju grup przestępczych, zajmujących się wprowadzaniem do obrotu dokumentów podrobionych i poświadczających nieprawdę w zakresie zaistnienia transakcji gospodarczych. „Dokumentacja ta była podstawą obniżenie należnego podatku” – podkreśliła policjantka.

„Głównym obszarem działalności grupy przestępczej była +produkcja pustych faktur+ przy wykorzystaniu do tego celu podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na tzw. +słupy+, nie prowadzące faktycznie jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że w ten proceder może być zamieszanych nawet kilkaset firm” – wyjaśniła.

Wskazała, że kilka dni temu śledczy przeprowadzili akcję w województwie małopolskim, zachodnio-pomorskim, pomorskim, mazowieckim oraz kujawsko-pomorskim. Podczas działań policjanci zatrzymali 15 osób. „Przeszukano kilkanaście obiektów, m.in. mieszkań, domów oraz biur rachunkowych. Wówczas to, zabezpieczono sprzęt elektroniczny, a także dokumenty, które zostaną poddane szczegółowej analizie” – podała.

„W działaniach uczestniczyli również funkcjonariusze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu, którzy na bazie zebranego materiału wszczęli 26 kontroli celno-skarbowych” – zaznaczyła.

Zatrzymani zostali doprowadzeni Zachodniopomorskiego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. „Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw podatkowych i tzw. zbrodni fakturowych” – poinformował PAP rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński.

„Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwotach od 10 tysięcy do 150 tysięcy złotych, dozory policji połączone z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi w sprawie, a także zakazy opuszczania kraju” – podkreślił prokurator Łapczyński. Dodał przy tym, że prokurator dokonał zabezpieczenia mienia podejrzanych na poczet przyszłych kar grzywny oraz obowiązków zwrotu uszczuplonych podatków.

Prokurator wyjaśnił, że były to kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym grupy, której członkowie popełniali przestępstwa karne i karne skarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT. „Dotychczas prokurator przedstawił zarzuty 271 podejrzanym. Aktualnie 7 osób pozostaje tymczasowo aresztowanych” – podał.

„W czerwcu 2022 r. w ramach śledztwa skierowano do sądów akty oskarżenia wobec 23 osób będących ostatecznymi odbiorcami i pośrednikami w dostarczaniu nierzetelnych faktur VAT” – dodał rzecznik Prokuratury Krajowej. Zaznaczył, że śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań w sprawie. „W kręgu osób podejrzewanych może być nawet 200 osób” – wyjawił. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *