Wicepremier Gliński: Powstanie Warszawskie to jest ikona polskiej tożsamości

Magdalena Targańska1 sierpnia, 202213 min

Powstanie Warszawskie to jest ikona polskiej tożsamości – powiedział w poniedziałek w Warszawie wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Bez Powstania Warszawskiego nie byłoby wolnej Polski – dodał.

W poniedziałek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wziął udział w uroczystości poświęconej „Energetykom w Powstaniu”, odbywającej się na skwerze Tadeusza Kahla.

„Powstanie Warszawskie to jest ikona polskiej tożsamości. Bez Powstania Warszawskiego nie byłoby wolnej Polski, pewnie nie byłoby tego pięknego poranka w wolnej Warszawie, w demokratycznym wolnym kraju. Nie byłoby bowiem solidarności i nie byłoby zmian w Europie Środkowo-Wschodniej” – powiedział Gliński.

„Ten azjatycki kołchoz by obejmował już całą Europę w ten czy w inny sposób” – mówił.

Gliński dodał, że w ostateczności o losach narodów decyduje gotowość do poświęceń najwyższych.

„Jeżeli Powstanie Warszawskie nie miałoby sensu, to nie ma sensu istnienie Polski. Nie ma sensu istnienie naszej wspólnoty narodowej, dzięki której możemy żyć w wolnym kraju i kolejne pokolenia, nasze dzieci, mają szanse rozwojowe – mogą same, mam nadzieję – stanowić o własnych losach” – wyjaśnił.

Przypomniał, że jedną z „ikon powstania” była obrona elektrowni na Powiślu. „Ona trwała ponad miesiąc” – podkreślił Gliński.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • PI Grembowicz

    2 sierpnia, 2022 at 10:08 am

    Tragiczna, dramatyczna, krwawa ikona.
    Zatem lepiej nie powtarzać /do JJ Kasprzyka, historyka/.

Leave a Reply

Koszyk