Gazeta Wyborcza zamieszcza prorosyjskie artykuły

Karol Kwiatkowski1 sierpnia, 202223 min

Klaus Bachmann, niemiecki dziennikarz od lat mieszkający w Polsce, ocenił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, że francuski prezydent Emmanuel Macron dobrze robi, rozmawiając z rosyjskim dyktatorem Władimirem Putinem. Postawił również tezę, że będący elementem polityki neoimperialnej Kremla gazociąg Nord Stream 2 może być elementem wsparcia demokratyzacji Rosji.

– Jak dotąd Putin zawsze eskalował, kiedy natrafił na opór. To nie jest jakaś cecha immanentna dyktatorów: Łukaszenka potrafi się wycofać, Erdogan też. Znam całą gamę dyktatorów, którzy są podatni na naciski. On nie. Będzie eskalować i warto ustalić, kiedy. A nie da się tego ustalić, nie rozmawiając z nim. Bo nawet Ławrow nie wie, kiedy to nastąpi. Podsumowując: Macron dobrze robi, że często rozmawia z Putinem – dowodził Bachmann.

– Jestem też za tym, aby zostawić Nord Stream 2 i uruchomić go właśnie wtedy: by wspierać demokratyczną Rosję. Po co wtedy tanie, bezzwrotne kredyty, jak po upadku ZSRR, i „pomoc rozwojowa”? Niech nowa Rosja sama sobie zarabia walutę. A jeśli rozmontujemy NS2, to będzie znak, również dla Rosjan, że uważamy, że Rosja nigdy nie będzie demokratyczna, nigdy nie będzie obliczalna, nawet jeśli Putin ustąpi albo umrze – ocenił.

„Nord Stream 2 to w przyszłości narzędzie demokratyzacji Rosji – przewiduje w »GW« niemiecki dziennikarz, Klaus Bachmann. Prosi, żeby nie upokarzać Rosjan i dać im szansę” – skomentował na Twitterze Samuel Pereira, redaktor naczelny portalu tvp.info.

To nie pierwsza taka prorosyjską wypowiedź na łamach Wyborczej. Artykułów z takim wydźwiękiem jest tam conajmniej kilka.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

  • PI Grembowicz

    2 sierpnia, 2022 at 10:30 am

    Bo to lewica a lewica jak to światowa, europejska, unijna/niemiecka, lewica kocha Rosję, Rosjan, Putina jak Izrael…
    Głos GW głosem pogan?!

Leave a Reply

Koszyk