J. Kaczyński: jestem zdecydowanym przeciwnikiem podwyżek dla polityków

Magdalena Targańska28 lipca, 202224 min

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem podwyżek dla polityków; moim zdaniem bardzo dobrym rozwiązaniem byłoby wpisanie odpowiedniej poprawki do ustawy okołobudżetowej – powiedział PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Lider PiS pytany przez PAP o sprawę podwyżek dla polityków, powiedział: „To temat rzucony przez naszych przeciwników, aby znów podburzać opinię publiczną przeciw rządowi oraz Prawu i Sprawiedliwości. W przyszłym roku oczywiście nastąpi podwyżka kwoty bazowej, co w głównej mierze dotyczy pracowników budżetówki. Kwestia posłów, ministrów wyszła tutaj niejako przy okazji. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem tego, aby jakiekolwiek podwyżki dla polityków wprowadzać”.

„W sytuacji wysokiej inflacji ktoś musi dawać przykład i tymi ludźmi powinni być ci, którzy sprawują władzę. W moim przekonaniu należy tutaj wprowadzić odpowiednią poprawkę” – powiedział.

Na uwagę, że taka poprawka mogłaby być wpisana do projektu ustawy okołobudżetowej – o czym wspominał rzecznik rządu Piotr Müller – szef PiS stwierdził, że „to byłoby bardzo dobre rozwiązanie”.

„Zdecydowanie będę za tym żeby zamrozić podwyżki dla polityków. Będę też stawiał tę sprawę na gremiach partyjnych” – zadeklarował.

„Nie sądzę, aby premier Mateusz Morawiecki miał inne zdanie. Jestem przekonany, że ma takie samo zdanie jak ja, choć o tym jeszcze nie rozmawialiśmy” – dodał Kaczyński.

„Rzeczpospolita” napisała przed kilkoma dniami, że podczas posiedzenia sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, która odbyła się 21 lipca, szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska poinformowała, że w przyszłorocznym budżecie planowane jest zwiększenie wydatków na utrzymanie kancelarii o 23 proc. Ma to być efekt m.in. planowanego wzrostu płac dla urzędników, uposażeń i diet dla posłów. „Kaczmarska stwierdziła, że 13 lipca Kancelaria otrzymała pismo z Ministerstwa Finansów z poleceniem zaplanowania 7,8 proc. podwyżki. Dopytywana, kogo te podwyżki mają dotyczyć, poinformowała, że +wszystkich+ – Straży Marszałkowskiej i parlamentarzystów” – czytamy w „Rz”. Jak zaznaczono, naliczanie podwyżek odbywa się od kwoty bazowej, której wysokość określa ustawa budżetowa. Obecnie to jest 1789,42 zł (niezmiennie od kilku lat), a po zwiększeniu o 7,8 proc. wyniesie 1928,99 zł.

Jak wyliczał TVN24, dla posłów i senatorów oznacza to 1000 złotych brutto podwyżki, dla prezydenta 2000 złotych brutto, dla marszałków 1600, dla ministrów 1400, a dla wiceministrów 1250 złotych brutto. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

2 comments

 • klin

  29 lipca, 2022 at 11:09 am

  Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha!!!!……phhhhh…phhh….bhehehehehehe…. o Matko, brzuszek mnie ze śmiechu rozbolał!

 • Paweł Kopeć

  29 lipca, 2022 at 1:05 pm

  Ok, tylko zatem za symboliczną złotówkę jak „ten zły„ Donald Trump za swej amerykańskiej prezydentury z „tej złej„ Ameryki! (Nie to co Rosja! Rosjanie! Putin! Co ich tylu Polaków kocha! Naprawdę! Niestety! To nie żart a smutny fakt) /Por. net, lewica itp./.
  Vide polski sejm, senat etc.
  Także.

Leave a Reply

Koszyk