Jarosław Kaczyński spotka się w środę z liderem CDU

Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotka się w środę z liderem chadeckiej partii CDU i szef frakcji parlamentarnej CDU/CSU CDU Friedrichem Merzem. Wśród głównych tematów rozmowy mają się znaleźć kwestie reparacji wojennych, gazu, a także sytuacja w Ukrainie i niemieckie zaangażowanie w działania sojusznicze – przekazało PAP źródło w PiS.

Spotkanie, które odbędzie się w środę w Warszawie, zostało zainicjowane przez stronę niemiecką – wynika z informacji PAP.

„Merzowi podczas spotkania z prezesem Kaczyńskim ma towarzyszyć kilkoro posłów do Bundestagu” – przekazało źródło w PiS.

Jak dodało, podczas spotkania podjętych ma być kilka tematów dotyczących bieżących stosunków polsko-niemieckich.

„Na pewno zostanie podjęta kwestia reparacji wojennych. Prezes kilkukrotnie zapowiadał, że raport w tej sprawie zostanie opublikowany 1 września” – przekazał PAP polityk PiS biorący udział w przygotowaniach spotkania.

„Zapewne pojawi się temat energetyki, w tym gazu i sytuacji wokół gazociągu Nord Stream. Politycy będą też rozmawiać o aktualnej sytuacji w Ukrainie, a także o niemieckim zaangażowaniu w działania sojusznicze” – dodało źródło w PiS.

Według informacji portalu tygodnika „Spiegel” Merz udaje się w środę do Polski, gdzie spotka się m.in. z szefem rządu Mateuszem Morawieckim, a także z szefem Platformy Obywatelskiej – Donaldem Tuskiem.

Według informacji portalu Merz uważa za konieczne utrzymywanie obecnie bliskich kontaktów z kierownictwem politycznym w Polsce. Podobno Merz chce uspokoić sytuację po tym, jak ostatnio pojawiła się masowa krytyka Niemiec z powodu opieszałej wymiany czołgów.

Podobnie jak inne kraje Europy Wschodniej, Polska wysłała na Ukrainę stare czołgi bojowe produkcji radzieckiej, które Niemcy mieli zastąpić nowocześniejszym sprzętem. Obiecane zamienniki nie dotarły jednak jeszcze do żadnego z krajów, co jest powodem wielkiego gniewu na rząd niemiecki – przypomina portal.

Lider CDU Merz ostro skrytykował w poniedziałek kanclerza Olafa Scholza w tej sprawie. Wymiana czołgów „utknęła w ślepym zaułku z powodu wahania kanclerza Olafa Scholza”, powiedział portalowi „Spiegel”.

Według informacji „Spiegla”, Merz uda się następnie na Litwę, gdzie spotka się m.in. z premier Ingridą Šimonyte.(PAP)

autor: Rafał Białkowski

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

Leave a Reply

Koszyk