Zostały dwa miesiące na realizację bonu turystycznego

Do tej pory rodzice i opiekunowie z 4,3 mln przyznanych bonów turystycznych aktywowali ponad 3,5 mln. Jednak wciąż pozostało 776 tys. bonów nieaktywnych. Z aktywacją i realizacją świadczenia warto się pospieszyć, ważność bonów upływa 30 września – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS w opublikowanym we wtorek komunikacie wskazuje, że bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł. Można nimi płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski tylko do końca września.

„Co istotne sama usługa może się odbyć później, czyli po 30 września, jednak płatność musi być zrealizowana do końca września. Warto o tym pamiętać, by nie stracić świadczenia” – podkreśla Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS.

Jak dodaje, rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. „Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie” – wskazuje Grzegorz Dyjak.

Według danych ZUS w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 27 tys. podmiotów. Najwięcej zarejestrowanych jest w województwie pomorskim (ponad 6,6 tys.) i małopolskim (5,5 tys.). I to tutaj trafia najwięcej środków z bonów turystycznych. Kwota płatności bonami w województwie małopolskim przekroczyła pół miliarda złotych (531 mln zł), natomiast w województwie pomorskim – 456 mln zł.

Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej – https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

ZUS wyjaśnia, że co do zasady bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin.

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.

W przypadku braku zakładki Polski Bon Turystyczny na indywidualnym profilu PUE ZUS osoby uprawnionej, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej: https://bonturystyczny.polska.travel/.

Z danych ZUS wynika, że wciąż pozostaje 776 tys. bonów na kwotę 528 mln zł, które jeszcze w ogóle nie zostały aktywowane. Łączna liczba bonów, które czekają do całkowitego wykorzystania (nieaktywne, aktywne, ale niewykorzystane i częściowo wykorzystane) to ponad 2 mln.

„Warto nie zwlekać z realizacją transakcji bonami, bo czas powoli się kończy. Bon turystyczny ważny jest do końca września tego roku. Pamiętajmy, do tego czasu trzeba zrealizować płatność bonem, natomiast sama usługa może się odbyć nawet po tej dacie” – podkreśla ZUS.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • Paweł Kopeć

  27 lipca, 2022 at 9:18 am

  Tak, jest środek wakacji, gorącego lata i cały świat ma labę, podczas gdy na Ukrainie jest wojna jak gdyby nigdy nic (…) leninowcy „damskiego boxera„ tzn. tow. Putina z kgb, z kremla, ze sputnika chcą tam wdrażać swój sowietski rygor oraz zasady pod czerwoną flagą z sierpem i młotem. (…) Leninowska, zarazem niemiecka UE, tj. UE Niemiec wścieka się, bo ich ukochana Rosja od wieków ma problemy i nie idzie jej tak jak miało iść, psia mać… (…) A cała ta lewica kocha kraść, zabijać, gwałcić ludzi w każdy sposób, 24 h, non stop (…)
  Solidarność gazowa z Niemcami?! A kiedy oni byli z nami solidarni!? Chyba że w 1939 roku, gdzieś tak od 1.09.; no i w 1772, 1793 i 1795 roku – pamiętne nieprzypadkowe i z premedytacją dokonywane przez Niemców i Rosjan rozbiory Rzeczypospolitej: I, II, III… (…) Do skutku.
  Teraz, gdy są pisane te słowa, na Ukrainie na ludzi, cywilów i wojskowych, domy, zrzuca się bomby, zabija się, gwałci, dewastuje, nihilizuje wszystko, co tylko można (…).
  Upalne, unijne i europejskie wakacje AD 2022 jak w 1939 roku. (…)
  Polską lewicę i opozycję PO/SLD/KOD/KO, w tym tzw. Konfederację /JKM, Braun, Bosak, Winnicki, Michalkiewicz etc./ oczywiście wspierające obecną bolszewicka, stalinowską, Rosję radziecką – kreml, sputnika, tow. Putina z kgb – należałoby sprawiedliwie i uczciwie wysłać na front: niech tam pokażą, co potrafią… rzecz jasna, po stronie czerwonej i wyzwolicielskiej… ich ukochanej, bronionej i wyśnionej, umiłowanej jak Kraj Rad, od lat i jak sprzed lat. (…).
  Ciekawe, że na obecny rząd wspierający Ukrainę rzuca się bluzgami – rusycyzmami /„jebać„ etc/ i na sposób komsomolski. Przypadku tu nie ma; świadomie i podświadomie. (…)
  Świat jest więc prosty jak życie. Życie jest proste jak świat.

Leave a Reply

Koszyk