Hołownia: mówimy ludziom, że chcemy rozwiązywać ich realne problemy

Magdalena Targańska25 lipca, 20224 min

My bardzo stanowczo mówimy ludziom, że chcemy rozwiązywać ich realne problemy – mówił w poniedziałek w Chojnicach lider Ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia, nawiązując do problemów komunikacyjnych tego miasta i powiatu.

Hołownia z działaczami Ruchu Polska 2050 wizytuje w poniedziałek Chojnice (woj. pomorskie).

„Chojnice to jedno z takich miast, z których bardzo ciężko jest dojechać gdziekolwiek się chce; bardzo ciężko jest przyjechać tym, którzy chcieliby na przykład podjąć pracę” – podkreślił Hołownia na konferencji prasowej dotyczącej wykluczenia komunikacyjnego regionu.

Spotkanie z dziennikarzami zorganizowane zostało nieprzypadkowo przed remontowanym dworcem kolejowym, w pobliżu wyremontowanego już dworca PKS.

Hołownia zauważył, że podróż pociągiem do Trójmiasta to dla chojniczan wydatek rzędu 280 zł miesięcznie, busem to już koszt 500 zł miesięcznie, a samochodem blisko 3 tys. zł miesięcznie.

„Uważam, że tego typu problemy powinny być rozwiązywane przez państwo. Państwo ma takie możliwości. Jak to się stało, że w Niemczech mogli zrobić bilet za 9 euro, który obejmuje wszystkie środki komunikacji? – pytał polityk.

Jak dodał, Polska 2050 zaproponowała wprowadzenie biletu za 50 zł miesięcznie. „To jest wykonalne dla budżetu państwa, to potrzebne dla naszej równowagi energetycznej. Taki bilet moglibyśmy mieć już od września. Rząd nie zaczął prac na ten temat. Nie zrobił tego, bo musiałby przekazywać dotacje, dla wszystkich samorządów, nawet dla tych, co w ich odczuciu będą im szkodzić” – podkreślił Hołownia.

„My bardzo stanowczo mówimy ludziom, że chcemy rozwiązywać ich realne problemy” – oświadczył lider Polski2050.

Posłanka Paulina Hennig–Kloska dodała, że piękne dworce i piękna infrastruktura nie wystarczą. Jak oceniła, sprawą kluczową dla państwa musi być zintegrowany transport zbiorowy. Według niej w tej kwestii „jest totalna zapaść”.

Sekretarz generalna partii Agnieszka Buczyńska podała przykład właśnie Chojnic. Zauważyła, że wyjazd pociągiem do Trójmiasta, wiąże się z koniecznością przesiadki. Podkreśliła, że celem Ruchu Polska 2050 jest dążenie do Polski równych szans.

Przedstawiciele Ruchu Polska 2050 z mieszkańcami regionu spotkają się o godz. 17.30 w centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym w Chojnicach. (PAP)

autorka: Inga Domurat

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk