Błaszczak: to jest bardzo dobra wiadomość, że kolejni żołnierze przystępują do WOT

Nasza Polska23 lipca, 20223 min

To jest bardzo dobra wiadomość, że kolejni żołnierze przystępują do Wojsk Obrony Terytorialnej – powiedział w sobotę w Ełku wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jak dodał, każdy może znaleźć formułę służby w wojsku polskim, jaka mu najbardziej odpowiada.

Podczas uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wicepremier podkreślił, że Wojsko Polskie stanowi „gwarancję bezpieczeństwa naszej ojczyzny”. „To jest bardzo dobra wiadomość, że kolejni żołnierze przystępują do Wojsk Obrony Terytorialnej (…). Sądzę, że każdy może znaleźć formułę służby w wojsku polskim, jaka mu najbardziej odpowiada. Po wprowadzeniu w życie ustawy o obronie ojczyzny – oprócz tej podstawowej, zawodowej służby wojskowej – mamy terytorialną służbę wojskową, ale także mamy aktywną rezerwę, mamy dobrowolną zasadniczą służbę wojskową” – powiedział.

Wspominając o agresji Rosji na Ukrainę, Błaszczak zwrócił uwagę, że „naszym zadaniem jest wzmocnienie polskich Sił Zbrojnych”. „Realizujemy konsekwentnie ten proces, zwiększając liczebnie Wojsko Polskie, wyposażając Wojsko Polskie w nowoczesną broń. To jest dynamiczny proces, który znacząco przyspieszył dlatego, że mamy ustawę o obronie ojczyzny, mamy fundament finansowy, który pozwala nam na właśnie takie działania” – stwierdził.

Dodał, że „w przypadku woj. warmińsko-mazurskiego rozwijamy obok wojsk operacyjnych Wojska Obrony Terytorialnej”. „WOT sprawdziły się. Myślę, że nikt, kto nie ma złej woli, nie powie, że jest inaczej, dlatego że żołnierze WOT pomagali i pomagają, są gotowi, by pomagać w sytuacji usuwania skutków klęsk żywiołowych. Przecież wspaniałą pracę wykonali żołnierze WOT w czasie pandemii. A w przypadku zagrożeń, które pojawiły się w ubiegłym roku – chodzi o atak hybrydowy przeprowadzony przez reżim Łukaszenki na Polskę – również, chroniąc granice Polski, ale też UE” – zaznaczył szef MON. (PAP)

autorzy: Daria Porycka, Jacek Buraczewski

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk