Szef MON zatwierdził umowę na dostawę niszczycieli czołgów; pierwsze sztuki będą gotowe w 2023 r.

Nasza Polska20 lipca, 202215 min

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził w środę umowę na dostawę niszczycieli czołgów Ottokar Brzoza dla Wojska Polskiego. Pierwsze egzemplarze-prototypy będą gotowe już w przyszłym roku – zapowiedział minister.

Zdaniem Błaszczaka dostawa niszczycieli czołgów będzie znaczącym wzmocnieniem polskich Sił Zbrojnych.

Zapowiedział, że pierwsze egzemplarze-prototypy niszczycieli czołgów będą gotowe już w przyszłym roku i trafią do 14. Pułku Przeciwpancernego z siedzibą w Suwałkach w rejonie przesmyku suwalskiego. Założeniem – mówił Błaszczak – jest to, by testy nowego sprzętu były przeprowadzane w jednostkach wojskowych.

„Naszym założeniem jest, by nasycić Wojsko Polskie takimi jednostkami. W każdej dywizji będą pułki przeciwpancerne (…) Naszym zamiarem jest to, żeby pierwsze baterie osiągnęły gotowość operacyjną najpóźniej w ciągu najbliższych trzech lat. Myślę, że ten termin możliwy jest do zrealizowania w krótszym czasie. Sądzę, że za dwa lata w przypadku pułku przeciwpancernego w Suwałkach będziemy mieć gotowość operacyjną” – powiedział szef MON.

W jednej baterii będzie osiem niszczycieli czołgów, każdy z nich będzie mógł naraz wystrzelić osiem pocisków Brimstone o zasięgu 12 km. Pociski będą dostarczane przez brytyjski przemysł obronne. Polskie MON chce, żeby w przyszłości pociski były produkowane w Polsce. Niszczyciele będą posadowione na podwoziu 4×4 produkowanym w zakładach Autosan na licencji czeskiej Tatry. W baterii, oprócz niszczycieli, będą także wozy: dowodzenia, amunicyjne, wsparcia technicznego oraz rozpoznania.

„Jednostki będą przygotowane do sprostania wymogom dzisiejszego pola walki. Jakie są te wymagania, wiemy doskonale, bo obserwujemy sytuację na Ukrainie, obserwujemy, w jaki sposób Ukraińcy odpierają inwazję rosyjską” – podkreślił wicepremier, dodając, że broń przeciwpancerna ma olbrzymie znaczenie ma olbrzymie znaczenie w odpieraniu rosyjskiej inwazji.

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek zapewnił, że państwowy przemysł zbrojeniowy jest przygotowany do realizacji tego projektu. Zapowiedział, że PGZ dołoży wszelkich starań, by dostawy niszczycieli odbyły się przed zaplanowanym terminem.

Wskazywał, że dostawa niszczycieli czołgów Ottokar Brzoza to olbrzymie wzmocnienie zdolności bojowych polskiej armii.

Przedmiotem umowy ramowej na realizację programu Ottokar Brzoza jest pozyskanie bateryjnych modułów ogniowych niszczycieli czołgów. Jej stronami są Agencja Uzbrojenia oraz Konsorcjum PGZ-OTTOKAR, w skład którego wchodzą również: Huta Stalowa Wola, Mesko oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne. Podstawowym zadaniem niszczycieli czołgów Ottokar Brzoza będzie niszczenie celów opancerzonych z wykorzystaniem przeciwpancernych pocisków kierowanych, w każdych warunkach atmosferycznych, zarówno w dzień jak i w nocy.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

Udostępnij:

Nasza Polska

One comment

 • Paweł Kopeć

  21 lipca, 2022 at 10:17 am

  Tow. Putin z kgb, obecna Rosja i dzisiejsi Rosjanie już śmierć sobie szykują… a właściwie sami sobie wyszykowali nieubłaganie i ostatecznie, nieuchronnie.
  I niestety, ponieważ na sąd ziemski /cywilny, wojskowy, karny/, nawet ponadnarodowy i jakikolwiek się nie szykuje a jednak Opatrzność/Los boska czuwa to tow. WW Putinowi z kgb, radzieckiej Rosji i Rosjanom od innego towarzysza, WI Lenina, są już szykowane jak wszystkim ludziom nieuchronnie „cztery rzeczy ostateczne„ – śmierć, Sąd Ostateczny /wcześniej Szczegółowy, tj. indywidualny/, Piekło i Niebo.
  A na nim żartów nie będzie, gdyż wszystkie grzechy nierozliczone na ziemi i nie odpokutowane właśnie tam zostaną osądzone, rozpatrzone i odpowiednio nagrodzone karą! Miarka za miarkę.
  Dlatego już teraz są szykowane putinowcom, bolszewikom i komunistom z XXI stulecia wieczne kary nieziemskie i będzie im zadawana śmierć nie kończąca się, męki, tortury, ogień, piekło, duchota, ból, otchłań gorąca, smoła, każń, wraz z całą świadomością tego stanu rzeczy a właściwie bytu. Ich przeklętego bytu
  A najgorsza dla tych nieszczęśników i skazańców będzie – i w tym wszystkim – świadomość nieskończoności tego cierpienia, mąk piekielnych, samotności i bólu, czyli wieczne oddalenie od Boga, Jego bliskości oraz Majestatu.
  Dlatego lepiej by im było tu i teraz odpowiedzieć ze swe czyny zbrodnicze, przeciw światowe, przeciw ludzkie i przeciw boskie. Na to jednak oni się nie zdobędą, gdyż jak widać codziennie, nie mają odwagi, honoru, minimum człowieczeństwa czy świadomości swych win i zbrodni oraz szerszej, i dalszej perspektywy eschatologicznej.
  A więc ich to jest problem, błąd, zatem będzie za te wszystkie ich złe uczynki i gorszące przewinienia stosowna odgórna Boska, piekielna i odwieczna kara.
  Bracia demokraty, Piekło na was już czeka.
  Amen.
  Por. ST/NT Biblia, KKK, KPK, Ojcowie Kościoła Wschodu i Zachodu, Breviarium Fidei, Dante Alighieri „Boska Komedia„, K. Bolesławiusz „Przeraźliwe echo trąby ostatecznej„, „Cztery rzeczy ostateczne„ Radera/Niesiusa, Baldego; GB Manni „Katownie więzienia piekielnego„, W. Tylkowski, tłumaczenia, Z. Krasiński „Nie – Boska Komedia„ itd.

Leave a Reply

Koszyk