Wicepremier Gliński – minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego – na środowej konferencji w Kancelarii Premiera wyjaśnił, że łącznie jest już dziewięć specjalnych programów mających na celu wsparcie trzeciego sektora w Polsce. Jak przypomniał, dwa z nich z inicjatywy Komitetu we wtorek przyjęła Rada Ministrów.
Jedna z nowych inicjatyw to Rządowy Program Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033. Jak zaznaczył wicepremier, to pierwszy taki program przeznaczony specjalnie dla organizacji młodzieżowych. „W tym roku to jest 10 mln zł, od przyszłego roku 20 mln zł” – powiedział.
Kolejna inicjatywa to Rządowy Program Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033. „To jest program od dawna oczekiwany. W Polsce jest bardzo wiele organizacji zajmujących się poradnictwem rodzinnym, prawnym, prozdrowotnym, ekologicznym” – zaznaczył Gliński. Dodał, że program ten jest też konsekwencją prac prezydenta Andrzeja Dudy.
Wicepremier przekazał, że w tym roku program przewiduje wsparcie w kwocie 11,5 mln złotych, a od przyszłego roku będzie to 15 mln złotych rocznie.
O szczegółach programu dla organizacji młodzieżowych mówił wiceprzewodniczący Komitetu, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek. Jak zauważył, młodzieżowe organizacje to pierwsze miejsca, gdzie młodzież ma do czynienia z działaniem zbiorowym na rzecz dobra wspólnego.
Mazurek wyjaśnił, że program opiera się na trzech priorytetach. Pierwszy z nich to aktywizacja młodzieży na najniższym szczeblu – w samorządach uczniowskich, szkolnych i młodzieżowych radach samorządowych. Drugi to działania organizacji młodzieżowych w życiu publicznym, a trzeci – wzmocnienie kompetencji organizacji.
O programie wspierania organizacji poradniczych mówił sekretarz Komitetu, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Wojciech Kaczmarczyk. Jak podkreślił, program został wypracowany z aktywnym udziałem ekspertów z zakresu poradnictwa. Stworzy on system służący zarówno rozwojowi instytucjonalnemu i współpracy tych organizacji, jak i samym obywatelom, którzy korzystają z ich porad.
Wicepremier Gliński podsumował też na konferencji, że w ciągu ostatnich pięciu lat w ramach nowego systemu wsparcia organizacji pozarządowych obywatele zrealizowali 4,5 tysiąca projektów za sumę 773 mln złotych. Jak wskazał, dzięki tej polityce rozwiązano problem braku możliwości rozwojowych i braku zasobów własnych zgłaszany przez organizacje. (PAP)
autorki: Agnieszka Ziemska, Marta Stańczyk