Kukiz 15′: W tym tygodniu do Sejmu trafią projekty o konopiach siewnych i dystrybucji leków ziołowych

W tym tygodniu złożę w Sejmie dwa projekty ustaw w ramach współpracy Kukiz’15 oraz PiS – powiedział we wtorek PAP.PL poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko. Dotyczą one przetwarzania konopi siewnych na dużą skalę, dalszego wykorzystania odpadów z ich ekstrakcji oraz usprawnienia dystrybucji leków ziołowych – dodał.

Poseł koła Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia Jarosław Sachajko we wtorek w Studiu PAP został zapytany, co z kolejnymi projektami ustaw w ramach współpracy Kukiz’15 oraz Prawa i Sprawiedliwości.

„Przygotowanych jest osiem projektów” – odpowiedział Sachajko. „W tym tygodniu chciałbym złożyć dwa projekty” – oświadczył. Jak dodał, pierwszy z nich umożliwia „przetwarzania konopi siewnych na dużą skalę”, a drugi ma usprawnić „dystrybucję leków ziołowych”.

Pod koniec marca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii umożliwiającą uprawę konopi, innych niż włókniste, przez instytuty badawcze nadzorowane przez ministra właściwego do spraw rolnictwa w celu uzyskania surowca farmaceutycznego.

Sachajko powiedział we wtorek, że po uchwaleniu ustawy Sieć Badawcza Łukasiewicz „zgłosiła się, aby na masową skalę przerabiać konopie siewne”. Miałaby to robić w swoim Instytucie Nowych Syntez Chemicznych w Puławach. „Jest tam bardzo duża linia technologiczna do ekstrakcji, która wcześniej zajmowała się przeróbką chmielu” – dodał.

Zaznaczył jednak, że problem stanowią odpady po ekstrakcji. „Zgodnie z prawem farmaceutycznym, to co zostaje po ekstrakcji konopi na taką skalę, jest traktowane jako odpad farmaceutyczny, który trzeba zutylizować” – mówił. „Totalna głupota, bo konopie siewne nie są narkotykiem” – dodał Sachajko.

Według niego projektowana ustawa pozwoli na wykorzystanie tych odpadów m.in. do produkcji ubrań, ocieplenia i budowy domów. „Dlaczego mamy sprowadzać bawełnę, jak możemy to wszystko robić z konopi?” – zapytał i dodał, że to szansa na „ogromny dochód”. „Są różnego rodzaju analizy, że jeżeli uwolni się ten rynek, to do wpływy do budżetu państwa możemy zwiększyć o 1-2 proc.” – ocenił.

„W tym tygodniu złożymy ten projekt i myślę, że konopie będą przerabiane w Polsce na dużą skalę” – zapowiedział Sachajko.

Drugi projekt ustawy, którego złożenie w tym tygodniu zapowiedział poseł Kukiz’15, ma – jak mówił – ułatwić dystrybucję leków ziołowych. „Chcemy, aby tak jak inne leki mogły być one wysyłane przez zielarnie”.

„Ani producent, ani sklep zielarski, nie mogą tak jak apteki wysłać leku pocztą, ponieważ apteki chcą mieć monopol na wysyłanie leków” – uważa poseł Kukiz’15. „Korporacje na to nie pozwalają, sieci aptek chcą zachować taką możliwość tylko dla siebie” – powiedział poseł. Dodał, że do pomysłu usprawnienia dystrybucji leków ziołowych „udało się przekonać Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Rolnictwa”.

Chodzi o nowelizację Prawa farmaceutycznego oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Tematem tym zajmuje się zajmuje się parlamentarny Zespół ds. Ekologii i Polskiego Zielarstwa.

Pod koniec maja 2021 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński i lider Kukiz’15 Paweł Kukiz podpisali porozumienie o współpracy programowej obu ugrupowań. W ramach porozumienia Kaczyński zapowiedział poparcie przez PiS ustaw ważnych dla programu Kukiz’15.

Cały wywiad z posłem Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia Jarosławem Sachajko znajduje się pod adresem https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1376560,gosc-studia-pap-jaroslaw-sachajko.html. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • PI Grembowicz

  19 lipca, 2022 at 2:51 pm

  Lecznicze konopie?! To jest skrajny debilizm, kretynizm i idiotyzm plus wielkie, każde, nieuctwo lewicowe, komunistyczne, socyalistyczne w stylu JKM, Brauna, Michalkiewicza i sowieckiej, kremlowskiej sputnikowej antypolskiej, antynarodowej i antypatriotycznej KOnfederacji.
  Narkotyk to narkotyk – żadne tam leczenie, lek czy pomaganie, trochę pozorne, chwilowe uśmierzanie bólu.
  Panie, Ty widzisz i nie grzmisz…
  Zgroza
  Do powroza!
  Jaki Kukiz?! Piętnasty?!

Leave a Reply

Koszyk