SG: na dwóch kilometrach trwają ostatnie prace nad zaporą, skończą się do 23 lipca

Karol Kwiatkowski16 lipca, 20222 min

Na ok. dwóch kilometrach trwają ostatnie prace nad zaporą fizyczną na granicy polsko-białoruskiej, wykonawca ma je zakończyć do 23 lipca – poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Budowa bariery fizycznej rozpoczęła się 25 stycznia na 187 kilometrach podlaskiego odcinka granicy z Białorusią. Miała trwać do 30 czerwca, jednak – jak informowała 7 lipca zastępczyni komendanta głównego SG gen. bryg. Wioleta Gorzkowska – dla odcinków, które przebiegały w skrajnie trudnych warunkach gruntowych, termin robót przedłużono do połowy lipca, czyli piątku. Chodziło o 7 km w rejonie Białowieży.

W piątek rzeczniczka SG poinformowała PAP, że na ok. dwóch kilometrach trwają ostatnie prace montażowe. Wykonawca deklaruje, że zakończy je do 23 lipca.

Oprócz pięciometrowej zapory fizycznej ze stalowych przęseł na granicy z Białorusią powstaje bariera elektroniczna, która zabezpieczy łącznie 202 km. Ma być gotowa do połowy września. Będzie miała kilka linii detekcji: kabel na zaporze, pod gruntem (aby wykrywać drgania) oraz system wizyjny na słupach co 100 metrów wzdłuż linii granicy z kamerami dziennymi, kamerami termowizyjnymi w systemie podczerwieni.

Koszt zapory fizycznej i elektronicznej to razem 1,6 mld złotych. (PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk