Mularczyk: w najbliższym czasie publikacja raportu o stratach wojennych

Magdalena Targańska15 lipca, 202213 min

Raport o polskich stratach podczas II wojny światowej zostanie opublikowany w najbliższym czasie – zapewnił poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Pytany o podawaną wcześniej kwotę reparacji od Niemiec w wysokości 850 mld dolarów, zaznaczył, że jest ona „konserwatywna i ostrożna”.

Mularczyk w piątek w Polskim Radiu 24 był pytany o raport o polskich stratach podczas II wojny światowej odparł: „Zmierzamy ku końcowi”.

Jak wyjaśnił, raport był poddany konsultacjom politycznym i eksperckim, a osoby, które go analizowały, poprosiły o uzupełnienia. „Każda zmiana do raportu wiąże się później ze zmianą tłumaczenia, korektą tłumaczeń. To jest proces długotrwały” – dodał.

Poseł PiS zapewnił, że „raport jest i będzie w dyspozycji opinii publicznej polskiej, także światowej w najbliższym czasie”.

„Musimy mieć pełną świadomość, że na tysiącu kilkuset stron ciężko zawrzeć opis wszystkich zbrodni, jakie miały miejsce na ziemiach polskich podczas II wojny światowej” – podkreślił.

Mularczyk dodał, że praca nad raportem wiąże się z podjęciem wielu badań w wielu obszarach. Tłumaczył, że o ile łatwiej przygotować raport dotyczący strat materialnych, o tyle trudniej jest w przypadku wyceny strat ludzkich, problematyki dóbr kultury lub utraconego potencjału gospodarczego.

„To nie jest takie proste wystawienie faktury Niemcom” – powiedział.

Według posła PiS w sytuacji, gdy raport będzie opublikowany, będzie podany zakres spraw i wysokość potencjalnych roszczeń, może być to podstawą do działań politycznych, dyplomatycznych i prawnych.

Na uwagę, że trzy lata temu mówił o kwocie odszkodowań w wysokości 850 mld dolarów, odparł, że ta kwota pojawiła się w związku z waloryzacją raportu biura odszkodowań wojennych z 1947 roku. Jak zaznaczył, jest ona „bardzo konserwatywna i bardzo ostrożna”. (PAP)

autorka: Agnieszka Ziemska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

Leave a Reply

Koszyk